Ռուս խաղաղապահները Ղարաբաղում ապահովել են գազատարի վերականգման անվտանգությունը
Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են Լեռնային Ղարաբաղում կողմերի սահմանազատման գծում գտնվող գազատարի վնասված հատվածի վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքների գործընթացի ամբողջական անվտանգությունը: Այս մասին հինգշաբթի հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարությունը:
Մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման սակրավորներին հաջողվել է ուսումնասիրել տարածքի վնասված հատվածները և խողովակներում պայթյունավտանգ առարկաների առկայությունը, որից հետո Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները վերանորոգման ծառայության ներկայացուցիչներին ուղեկցել են վթարի վայր:
Բացի այդ, Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները կազմակերպել են Լեռնային Ղարաբաղ Ռուսաստանի հասարակական կազմակերպությունների, բարեգործական հիմնադրամների հումանիտար օգնության առաքումը, մասնավորապես՝ Ասկերանի շրջանում գտնվող Խնածախ բնակավայր:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ռուս խաղաղապահները 145 տոննա բեռ են հասցրել սոցիալական և բնակելի օբյեկտների, ինչպես նաև էներգիայի և ջրամատակարարման համակարգերի վերականգնման համար:
Ակցիայում ներգրավված էին 15 ռազմական բեռնատար և այլ մեքենաներ, որոնք ուղեկցվում էին Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի կողմից:

Российские миротворцы обезопасили ремонт газопровода в Карабахе
Российские миротворцы обеспечили полную безопасность процесса ремонтно-восстановительных работ поврежденного участка газовой магистрали на линии разграничения сторон в районе Нагорного Карабаха. Об этом в четверг, 8 апреля, сообщило Министерство обороны РФ.
Саперам подразделения гуманитарного разминирования удалось обследовать поврежденные участки территории и трубы на наличие взрывоопасных предметов, после чего военнослужащие Центра гуманитарного реагирования сопроводили представителей ремонтной службы к месту аварии.
Также военнослужащие Центра гуманитарного реагирования организовали доставку гуманитарной помощи в Нагорный Карабах российским общественным организациям, благотворительным фондам, в частности, населенному пункту Хнацах, расположенному в Аскеранском районе.
Ранее 7 апреля стало известно о том, что российские миротворцы доставили 145 т груза на восстановление социальных и жилых объектов, а также систем энергообеспечения и водоснабжения.
К акции были привлечены 15 военных автомобилей КамАЗ и машины в сопровождении Центра гуманитарного реагирования.