Կռվելու եմ հանուն ապագայի. Միքայել Մինասյան (Տեսանյութ)
Անցյալի հետ հաշտվելու մեկ ճանապարհ կա, ընդունել անցյալը, «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Եթե ես կարողանայի որոշել, ես կորոշեի հետևյալ ձևաչափով, պատերազմի ընթացքում մարդկանց մահ պատճառած անձնավորություններին հանած՝ բոլորին պետք է տալ երկրորդ հնարավորություն։ Միակ բանը, որը չի ներվելու, ուղիղ դավաճանությունն է։ Վստահորեն կրկնում եմ՝ արցախյան 3-րդ պատերազմում պարտությունը դավաճանության հետևանք է, իսկ դրա պատճառով զոհվել են տղաներ, զոհվել են, ինչպես բազմիցս նշվել է, հանուն ոչնչի՝ իրենց կարծիքով, իսկ մեր կարծիքով, ապագայի մարդկանց կարծիքով՝ հանուն իրենց հողի, և այդ հողը պարունակում է իրենց արյունը։ Այդ արյունը մեզ պարտավորեցնում է ներել այն ամենը, ինչ կապված չէ այդ արյան հետ», - ասաց նա։
Հարցին՝ ո՞վ պետք է ստանձնի պատասխանատվությունը, Մինասյանը նշեց՝ դա խաչ է, որը պատված է սրբազան արյամբ, դա այնպիսի մի բեռ է և պատասխանատվություն, որը մարդ, ով ուղղակի չի ուզում իր կյանքը նվիրել իր երկրին ու ժողովրդին, ուրեմն միանգամից խաբում է:
«Ես այն մարդը չեմ, որը վստահ գիտի, որ կարողանալու է։ Դա անհնարին դժվար գործ է, բայց ես այն մարդն եմ, որը չի խաբելու, ես երբեք չեմ խաբում», - ասաց նա՝ հավելելով, որ ընտրությունների հաջորդ օրը հնարավոր է քվեատուփերը բացվեն ու տեսնենք, որ Փաշինյանը հավաքել է օրինակ՝ 95 տոկոս ձայն, այսինքն՝ ժողովուրդն ընտրել է անցյալը:
«Մենք ունե՞նք տեղ այդ անցյալում։ Ես անձամբ ինձ անցյալում չեմ պատկերացնում, ինձ պատկերացնում եմ ամեն տեղ՝ բանտում, գերեզմանափոսում, որտեղ այսօր բոլորս ենք հիմա, բայց ես ինձ չեմ պատկերացնում գաղթի մեջ՝ խայտառակված որպես ՀՀ քաղաքացի, և ինձ չեմ պատկերացնում անցյալում։ Հետևաբար ես կռվելու եմ հանուն ապագայի։ Միակ պատճառը, որի համար կուզենայի, ուզում եմ մասնակցել այս ընտրություններին, որ մարդկանց տամ այլընտրանք, որ մարդկանց հնարավորություն տամ չընտրելու անցյալի ու անցյալի մեջ, մարդկանց համոզելու, որ կա ևս մեկ տարբերակ, դա ապագան է։ Կգտնե՞մ իմ մեջ այդքան ուժ, անկեղծ եմ ասում, դժվար է դա, որովհետև հասկանում եմ, որ այդ պահից չունեմ վերադարձի տարբերակ, բայց եթե հանկարծ ես իմ մեջ գտնեմ այդ ուժը, գնալու եմ մինչև վերջ, եթե նույնիսկ մարդկանց 97 տոկոսը ընտրի անցյալը, 3 տոկոսի հիման վրա մենք կկառուցենք նոր երկիր, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը չունի այլընտրանք, Նիկոլ Փաշինյանը պատժվելու է», - ասաց նա։

Микаэл Минасян: Третья война в Карабахе – результат предательства
Есть один путь примирения с прошлым – принять прошлое, заявил в интервью телеканалу «ArmNews» бывший посол Армении при Святом Престоле Микаэл Минасян.
«Если бы я мог решить, я бы принял решение в таком формате – за исключением лиц, причинивших людям смерть – всем нужно дать вторую возможность. Единственное, что не будет прощено, это прямое предательство. Уверенно повторяю, третья Арцахская война – результат предательства, а из-за этого погибли парни, погибли, как неоднократно отмечалось, во имя ничего, по их мнению. А по нашему мнению, во имя своей земли и эта земля пропитана их кровью. Эта кровь нас вынуждает простить все, что не связано с этой кровью», - сказал он.
На вопрос, кто должен взять на себя ответственность, Микаэл Минасян отметил, что это крест, омытый святой кровью, это такая ответственность, которую, если человек не хочет  посвятить свою жизнь стране и народу, значит, сразу врет.
«Я не тот человек, который точно знает, что сможет. Это невероятно трудное дело, но я тот человек, который не будет лгать, я никогда не лгу», - сказал он, добавив, что на следующий день после выборов, возможно, откроются избирательные урны, и мы увидим, что Пашинян набрал, к примеру, 95 процентов голосов, то есть – народ выбрал прошлое.
«Есть у нас место в этом прошлом? Я лично не представляю себя в прошлом. Я представляю себя везде – в тюрьме, в могиле, где сегодня мы все, но я не представляю себя в эмиграции – опозоренный как гражданин Армении. Я не представляю себя в прошлом. Следовательно, я буду бороться за будущее. Единственная причина, по которой я хотел бы, хочу участвовать в этих выборах – чтобы дать людям альтернативу, дать возможность не выбирать между прошлым и прошлым, уговорить людей, что есть еще один вариант, это – будущее. Найду ли я в себе столько сил, скажу искренне, сложно, поскольку я понимаю, что с этого момента не будет варианта возврата. Но если вдруг я найду в себе эту силу, то пойду до конца, если даже 97% людей выберет прошлое, мы построим новую страну на основе 3 процентов. А у Никола Пашиняна нет альтернативы, Никол Пашинян будет наказан», - сказал он.