Կռվելու եմ հանուն ապագայի. Միքայել Մինասյան (Տեսանյութ)
Անցյալի հետ հաշտվելու մեկ ճանապարհ կա, ընդունել անցյալը, «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Եթե ես կարողանայի որոշել, ես կորոշեի հետևյալ ձևաչափով, պատերազմի ընթացքում մարդկանց մահ պատճառած անձնավորություններին հանած՝ բոլորին պետք է տալ երկրորդ հնարավորություն։ Միակ բանը, որը չի ներվելու, ուղիղ դավաճանությունն է։ Վստահորեն կրկնում եմ՝ արցախյան 3-րդ պատերազմում պարտությունը դավաճանության հետևանք է, իսկ դրա պատճառով զոհվել են տղաներ, զոհվել են, ինչպես բազմիցս նշվել է, հանուն ոչնչի՝ իրենց կարծիքով, իսկ մեր կարծիքով, ապագայի մարդկանց կարծիքով՝ հանուն իրենց հողի, և այդ հողը պարունակում է իրենց արյունը։ Այդ արյունը մեզ պարտավորեցնում է ներել այն ամենը, ինչ կապված չէ այդ արյան հետ», - ասաց նա։
Հարցին՝ ո՞վ պետք է ստանձնի պատասխանատվությունը, Մինասյանը նշեց՝ դա խաչ է, որը պատված է սրբազան արյամբ, դա այնպիսի մի բեռ է և պատասխանատվություն, որը մարդ, ով ուղղակի չի ուզում իր կյանքը նվիրել իր երկրին ու ժողովրդին, ուրեմն միանգամից խաբում է:
«Ես այն մարդը չեմ, որը վստահ գիտի, որ կարողանալու է։ Դա անհնարին դժվար գործ է, բայց ես այն մարդն եմ, որը չի խաբելու, ես երբեք չեմ խաբում», - ասաց նա՝ հավելելով, որ ընտրությունների հաջորդ օրը հնարավոր է քվեատուփերը բացվեն ու տեսնենք, որ Փաշինյանը հավաքել է օրինակ՝ 95 տոկոս ձայն, այսինքն՝ ժողովուրդն ընտրել է անցյալը:
«Մենք ունե՞նք տեղ այդ անցյալում։ Ես անձամբ ինձ անցյալում չեմ պատկերացնում, ինձ պատկերացնում եմ ամեն տեղ՝ բանտում, գերեզմանափոսում, որտեղ այսօր բոլորս ենք հիմա, բայց ես ինձ չեմ պատկերացնում գաղթի մեջ՝ խայտառակված որպես ՀՀ քաղաքացի, և ինձ չեմ պատկերացնում անցյալում։ Հետևաբար ես կռվելու եմ հանուն ապագայի։ Միակ պատճառը, որի համար կուզենայի, ուզում եմ մասնակցել այս ընտրություններին, որ մարդկանց տամ այլընտրանք, որ մարդկանց հնարավորություն տամ չընտրելու անցյալի ու անցյալի մեջ, մարդկանց համոզելու, որ կա ևս մեկ տարբերակ, դա ապագան է։ Կգտնե՞մ իմ մեջ այդքան ուժ, անկեղծ եմ ասում, դժվար է դա, որովհետև հասկանում եմ, որ այդ պահից չունեմ վերադարձի տարբերակ, բայց եթե հանկարծ ես իմ մեջ գտնեմ այդ ուժը, գնալու եմ մինչև վերջ, եթե նույնիսկ մարդկանց 97 տոկոսը ընտրի անցյալը, 3 տոկոսի հիման վրա մենք կկառուցենք նոր երկիր, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը չունի այլընտրանք, Նիկոլ Փաշինյանը պատժվելու է», - ասաց նա։

I will fight for future till the end – Mikayel Minasyan
There is only one way to come to terms with the past – to accept it, ex-ambassador of Armenia to Vatican Mikayel Minasyan said in an interview to Armnews TV Channel.
“If I could decide I would have decided in the following format – except the persons who caused death to people during the war all should receive the second chance. The only thing that will not be forgiven is the direct betrayal. I confidently repeat the defeat in the 3d Artsakh war is result of treachery because of it the boys were killed, killed as it has many times been noted for nothing, according to them, while we believe that for their land, and this land now has their blood. These blood obliges forgive everything not connected with this blood,” he said.
Asked who must assume the responsibility, Minasyan said it is a cross covered with sacred blood, it is such a burden and responsibility that a person who simply does not want to devote his life to his country and the people means he immediately lies.
“I am not the person who knows for sure that he will manage. It is an impossibly hard work, but I am the person who will not lie, I never lie,” Minasyan said, adding that on the next day of elections after the ballot boxes are open and we see that Pashinyan gathered for instance 95% of votes, it will mean that the people elected the past.
“Do we have place in this past? Personally I do not imagine me in the past, I imagine me everywhere – in jail, in grave, where we are all now, but I do not imagine me in migration, shamed as citizen of Armenia and I do not imagine me in past. Therefore, I will fight for the future. The only reason for which I would like and want to participate in the elections is to give people alternative, to give people opportunity not to elect just between the past and the past, but convince them that there is another option, it is future. Will I find so much strength in me, to say frankly, it is is very hard, because I understand that from that moment I have no way back but if suddenly I find the strength in me, I will go till the end, even if the 97% of the people elect the past, we will build new country on the basis of 3%, but Nikol Pashinyan has no alternative, Nikol Pashinyan will be punished,” he said.