ԱՄՆ-ում պատվաստումների երկու կենտրոն է փակվել կողմնակի ազդեցության պատճառով
ԱՄՆ-ում Johnson & Johnson ընկերության դեղամիջոցներով կորոնավիրուսային վարակի դեմ զանգվածային պատվաստումների երկու կենտրոն ժամանակավորապես դադարեցրել է իր աշխատանքը` մի քանի տասնյակ մարդկանց մոտ հայտնաբերված պատասխան ռեակցիայի պատճառով: Այս մասին հինգշաբթի՝ ապրիլի 8-ին, գրում է Wall Street Journal-ը:
Հաղորդվում է, որ Հյուսիսային Կարոլինայում և Կոլորադոյում պատվաստումների կենտրոնները դադարեցրել են աշխատանքը:
«Առաջինը դադարել է գործել պատվաստված մարդկանց շրջանում կողմնակի էֆեկտների 18 դեպքից հետո», - ասվում է հաղորդագրության մեջ: «Երկրորդ կենտրոնը ժամանակավորապես փակվել է  պատվաստված տասը անձանց բողոքներից հետո, որոնց ախտանիշները տատանվում էին գլխապտույտից մինչ սրտխառնոց»:
Johnson & Johnson-ի մամուլի խոսնակը հայտարարել է, որ ուշադիր ուսումնասիրում են պատվաստանյութի պատճառած կողմնակի ազդեցությունների վերաբերյալ ցանկացած հաղորդագրություն:

В США закрыли два центра по вакцинации из-за побочных реакций
В США два центра массовой вакцинации от коронавирусной инфекции препаратом компании Johnson & Johnson временно прекратили свою работу из-за побочной реакции, которая была выявлена у нескольких десятков человек. Об этом в четверг, 8 апреля, пишет Wall Street Journal.
Сообщается, что работу приостановили прививочные центры в штатах Северная Каролина и Колорадо.
«Первый прекратил работу после 18 случаев побочных эффектов, среди людей, которым сделали прививку, - говорится в сообщении. - Второй центр временно закрылся после жалоб десяти привившихся человек, чьи симптомы варьировались от головокружения до тошноты».
Представитель компании Johnson & Johnson заявил, что они внимательно изучают информацию о любых сообщениях, связанных с побочными эффектами, вызванными вакциной.