Բելգիայի ԱԳՆ-ն բացառիկ որոշմամբ դրամաշնորհ է տրամադրել Զինվորի տանը` չնայած, որ Հայաստանը ներառված չէր աջակցության ծրագրերի առաջնահերթությունների շարքում
10/04/2021 10:00
Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատել է «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինվորական հաշմանդամներին» հասարակական կազմակերպության ներկայացրած ծրագրին դրամաշնորհի տրամադրումը:
Բելգիայում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ ներկայացված ծրագրի վերաբերյալ Բելգիայի ԱԳ նախարարն ընդունել է հավանություն տալու բացառիկ որոշում. դրամաշնորհը հաստատվել է չնայած նրան, որ Հայաստանը ներառված չէր աջակցության ծրագրերի՝ 2021թ. համար սահմանված աշխարհագրական առաջնահերթությունների շարքում:
Դրամաշնորհը հատկացվելու է Արցախյան պատերազմի ընթացքում վիրավորում կամ հաշմանդամություն ստացած անձանց վիրահատությունների իրականացման նպատակով «Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի» կողմից անհրաժեշտ սարքավորումների ձեռքբերմանը՝ միտված հայ զինվորի կյանքի որակի բարելավմանն ու հասարակությանը վերաինտեգրմանը:

Belgium’s MFA approves provision of grant to improve quality of life of  Armenian soldiers and their re-integration into society
Belgium’s MFA approves provision of grant to improve quality of life of Armenian soldiers and their re-integration into society
Belgium’s Foreign Affairs Ministry approved the provision of grant to the project presented by the “Support to Wounded Soldiers and Militaries with Disabilities” NGO.
The project was presented with the support of the Armenian embassy. Belgium’s FM made an unprecedented decision to approve the project despite the circumstance that Armenia has not been included in the list of geographical priorities to get assistance in 2021.
The grant will be provided for the acquisition of necessary equipment by the Restoration Center of Homeland’s Defender for implementing surgeries on the persons wounded in Artsakh war or having gained disability to improve the quality of life of Armenian soldier and promote his re-integration into society.