Ալեքսանդր Լուկաշենկոն պատրաստվում է այցելել Ադրբեջան
Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այս շաբաթ բանակցություններ կվարի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Այս մասին հայտարարել է «Пул первого» Telegram ալիքը: Հիմնական բանակցությունները նախատեսված են չորեքշաբթի:
«Այս շաբաթ Լուկաշենկոն մեկնում է Ադրբեջան: Ալիևի հետ բանակցությունների հիմնական մասը նախատեսված է չորեքշաբթի», - գրել են ալիքի հեղինակները:
Նախատեսված է երկու հանդիպում. առաջինը` Բաքու ժամանելուն պես, իսկ հիմնականը` չորեքշաբթի: Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ապրիլի 13-ին պետք է մեկնի Ադրբեջան:
Բանակցությունները կանցկացվեն նեղ և ընդլայնված ձևաչափով:
Կքննարկվեն արդյունաբերական համագործակցությունը, սննդի ոլորտում իրականացվող ծրագրերը, առողջապահության, գիտատեխնիկական, կրթության և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցությունը:
Անցյալ տարի Ադրբեջանը դարձել է Բելառուսի այլընտրանքային նավթի հիմնական աղբյուրներից մեկը` ռուսական խոշոր ընկերություններին հումքի մատակարարումների դադարեցման ֆոնին:

Лукашенко собрался с визитом в Азербайджан
Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко на этой неделе проведет переговоры с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Об этом сообщил телеграм-канал «Пул первого». Основные переговоры намечены на среду.
«Лукашенко на этой неделе летит в Азербайджан. Основная часть переговоров с Алиевым намечена на среду», — написали авторы канала.
Запланированы две встречи: первая по прибытию в Баку и основная — в среду. Александр Лукашенко должен вылететь в Азербайджан 13 апреля.
Переговоры пройдут в узком и расширенном составе. Будут обсуждаться промышленная кооперация, проекты в продовольственной сфере, сотрудничество в здравоохранении, научно-технической, образовательной и туристической сферах.
Азербайджан в прошлом году стал одним из основных источников альтернативной нефти для Беларуси на фоне приостановки поставок сырья крупными российскими компаниям. Было поставлено порядка 1 млн т нефти. В этом году закупки сырья в Азербайджане продолжились.