«Ռազմագերիների մասով դիվանագիտությունը սատկած է». Աշոտյանը  «Մեկ  պատգամավոր, մեկ ռազմագերի» պրոյեկտ է առաջ քաշում
12/04/2021 13:52
«Ռազմագերիների մասով դիվանագիտությունը սատկած է». Աշոտյանը «Մեկ պատգամավոր, մեկ ռազմագերի» պրոյեկտ է առաջ քաշում
Ռազմագերիների մասով դիվանագիտությունը սատկած է, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Խորհրդարանական դիվանագիտության վեջը չի մեր ռազմագերիների հարցը, այնտեղ շատ քիչ մարդ ունենք, որ թուրքի ծառա չեն», - ասաց նա։
Աշոտյանի խոսքով՝ քանի որ իմպոտենտ ու դավաճան է արտգործնախարարությունը, իմպոտենտ ու դավաճան է խորհրդարանական դիվանագիտությունը, այդ պատճառով գերիների թեման չի դարձել Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշման առիթ։
«Չկա այդ ճնշումը, կա մի երկու ստից հայտարարություն, իսկ ճնշման համար պետք էր ստեղծել հիմք», - ասաց նա։
Աշոտյանը նշեց, թե բոլոր այն եվրոպացի, ռուս, ամերիկացի պատգամավորները, որոնք ուզում են օգնել Հայաստանին, պետք է մտնեն այն պրոյեկտի տակ, որի անունն ինքը դրել է «Մեկ պատգամավոր, մեկ ռազմագերի»։
«Ամեն մի ռազմագերու ճակատագիրը պետք է խնդրել ու կցել այդ մարդուն, որ եվրոպացի «իքս» դեպուտատը պատասխանատու լինի «իքս» հայ ռազմագերու համար», - նշեց ՀՀԿ փոխնախագահը։
Նա ասաց, թե ՀՀԿ-ն իր ռեսուրսներով փորձում է դա անել, բայց այնպես չէ, որ իրենք կարող են փոխարինել պետական ռեսուրսները։

Дипломатия по вопросу военнопленных мертва – Армен Ашотян продвигает проект «Один парламентарий – один военнопленный»
12/04/2021 14:39
Дипломатия по вопросу военнопленных мертва, заявил сегодня на пресс-конференции заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян.
«Парламентскую дипломатию не интересует вопрос военнопленных, поскольку в парламенте мало людей, которые не являются слугами турок», - сказал Армен Ашотян.
По словам Армена Ашотяна, поскольку министерство иностранных дел, парламентская дипломатия – импотенты и предатели, тема военнопленных не стала поводом для оказания международного давления на Азербайджан.
«Такого давления нет, есть два каких-то ничего не значащих заявления, а для давления нужно создать основу», - сказал он.
Армен Ашотят отметил, что все европейские, российские, американские парламентарии, которые хотят помочь Армении, должны быть включены в проект, который он назвал «Один парламентарий – один военнопленный».
«Мы должны попросить, чтобы судьбой каждого военнопленного занялся бы один парламентарий, чтобы "икс" европейский депутат нес ответственность за "икс" армянского военнопленного», - отметил Армен Ашотян.
Он также сообщил, что РПА пытается сделать это за счет своих ресурсов, однако их ресурсы не могут заменить государственные ресурсы.