Վրաստանում հայտարարվել է կորոնավիրուսի երրորդ ալիքի մասին
Վրաստանը ծածկվել է կորոնավիրուսի համավարակի երրորդ ալիքով, Ռուսթավի 2 հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և հանրային առողջության ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն:
«Երկրում արդեն սկսվել է երրորդ ալիքը, բայց մենք ուզում ենք, որ այն հնարավորինս կառավարելի լինի, որպեսզի լայնամասշտաբ համավարակ չստեղծվի», - ասել է պաշտոնյան:
Ըստ նրա՝ վարակի ակտիվ տարածման պատճառները երկրի բնակիչների զանգվածային հավաքույթներն են հարսանիքներին, ոգեկոչման և ծննդյան արարողություններին և այլ միջոցառումներին:
Բացի այդ, Գամկրելիձեն հայտնել է, որ վերջերս վարակի դեպքերի մեծ մասը կապված է, այսպես կոչված, COVID-19 բրիտանական շտամի տարածման հետ:

В Грузии заявили о третьей волне коронавируса
Грузию накрыла третья волна эпидемии коронавируса, заявил руководитель Национального центра по контролю над заболеваниями и общественного здоровья МОЗ страны Амиран Гамкрелидзе в эфире телеканала Рустави 2 в воскресенье, 11 апреля.
«В стране уже началась третья волна, однако мы хотим, чтобы она была максимально управляемой, чтобы не получить широкомасштабной эпидемии», - отметил чиновник.
По его словам, причинами активного распространения инфекции являются массовые скопления жителей страны на свадьбах, поминках, днях рождения и других мероприятиях.
Кроме того, Гамкрелидзе сообщил, что в последнее время большинство случаев заражения связаны с распространением так называемого британского штамма COVID-19.