Կրեմլում բացատրել են Թուրքիայի հետ ավիահաղորդակցությունը սահմանափակելու որոշման պատճառը
Թուրքիայի հետ ավիահաղորդակցությունը սահմանափակելու Մոսկվայի որոշումը քաղաքական չէ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Ըստ Կրեմլի ներկայացուցչի՝ սահմանափակումները մտցվում են Թուրքիայում COVID-19-ի դեպքերի ֆոնի վրա:
Երկրի ղեկավարի մամուլի քարտուղարից ճշտել են՝ կարո՞ղ է կապ լինել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Ուկրաինային աջակցելու մասին հայտարարության հետ:
«Ոչ: Իրավիճակը բացառապես համաճարակաբանական բնույթ ունի, որոշումը կապված է Թուրքիայում կորոնավիրուսի բավականին սուր բռնկման հետ», - ընդգծել է Դմիտրի Պեսկովը:
Կորոնավիրուսային վարակի հետ կապված Ռուսաստանի գործառնական շտաբը որոշում է կայացրել դադարեցնել թռիչքները Թուրքիայի հետ՝ ապրիլի 15-ից հունիսի 1-ը: Սահմանափակումներն ազդել են նաև Տանզանիայի վրա:

В Кремле объяснили, с чем связано решение ограничить авиасообщение с Турцией
Решение Москвы, связанное с ограничением авиасообщения с Турцией, не было политическим. Об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
По словам представителя Кремля, ограничения вводят на фоне заболеваемости COVID-19 в Турции.
У пресс-секретаря главы государства узнали, могла ли быть связь с заявлением президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о поддержке Украины.
«Нет. Ситуация носит исключительно эпидемиологический характер, решение связано с достаточно резкой вспышкой заболеваемости в Турции», — подчеркнул Дмитрий Песков.
Российский оперативный штаб по ситуации с коронавирусной инфекцией принял решение приостановить авиасообщение с Турцией с 15 апреля по 1 июня. Ограничения затронули и Танзанию.