ՀՔԾ քննիչի կողմից դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին վիրավորելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրգործ. Տիգրան Աթանեսյան
2020 թվականի սեպտեմբերի 23-ին, դատական նիստի ընթացքում ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության ՀԿԳ ավագ քննիչ Վահե Մարտիրոսյանը ակնհայտ անհարգալից վերաբերմունք է դրսևորել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ, Facebook-ում գրել է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Իմ կարծիքով, քննիչի նման արարքի շարժառիթը եղել է զուտ իր ղեկավարին՝ ՀՔԾ պետ Ս.Խաչատրյանին, հաճոյանալը: Քննիչի հանցավոր արարքի մասին Ա.Ազարյանի կողմից գլխավոր դատախազին ներկայացվել է հաղորդում հանցագործության մասին, որը քննարկման համար ուղարկվել է ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ԱԱԾ քննիչը բացատրություն է վերցրել դատավորից, դատական նիստերի քարտուղարից, սակայն բացատրություն չի վերցրել ՀՔԾ քննիչից: Վերջինիս ԱԱԾ քննիչն ընդամենը գրություն է ուղարկել և ստացել պատասխան: Ի վերջո քրեական գործի հարուցելը մերժվել է՝ ՀՔԾ քննիչի արարքում իբր հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Որոշումը բողոքարկվել է իմ կողմից, բողոքս բավարարվել է և այսօր ստացա ՀՀ գլխավոր դատախազության գրությունը, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության ՀԿԳ ավագ քննիչ Վահե Մարտիրոսյանի կողմից 23.09.2020թ. դատական նիստը նախագահող դատավորին վիրավորելու փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 343 հոդվածի 3-րդ մասով (որպես պատիժ նախատեսում է տուգանք մինչև 500 հազար դրամ կամ կալանք մինչև 3 ամիս ժամկետով) հարուցվել է քրեական գործ:
Հուսամ, որ վարույթ իրականացնող մարմինը՝ ՀՀ ԱԱԾ-ն, այս անգամ կունենա անհրաժեշտ արիություն ՀՔԾ ՀԿԳ ավագ քննիչին գոնե հարցաքննության հրավիրելու համար», - գրել է Տիգրան Աթանեսյանը։

Против следователя ССС возбуждено уголовное дело по факту оскорбления судьи Александра Азаряна – Тигран Атанесян
Старший следователь по особо важным делам Специальной следственной службы Ваге Мартиросян на судебном заседании 3 сентября 2020 года проявил явно неуважительное отношение к судье Апелляционного уголовного суда Александру Азаряну, написал на своей странице в Facebook адвокат Тигран Атанесян.
«По моему мнению, поводом для подобного поведения следователя было просто желание угодить своему шефу – начальнику ССС С.Хачатряну. О преступном деянии следователя А.Азарян подал рапорт генеральному прокурору, который был направлен в следственный департамент СНБ для обсуждения.
В ходе подготовки материалов следователь СНБ взял объяснения у судьи, секретаря судебных заседаний, но не взял объяснение у следователя ССС. Последнему следователь СНБ отправил только письмо и получил ответ. В конце концов, в возбуждении уголовного дела было отказано на основании якобы отсутствия состава преступления в деянии следователя ССС.
Решение обжаловано мною, жалоба удовлетворена и сегодня я получил письмо из Генпрокуратуры Армении о том, что по факту оскорбления старшим следователем по особо важным делам Специальной следственной службы Ваге Мартиросяном судьи, председательствующего на заседании 23.09.2020г., возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 343 Уголовного кодекса (наказывается штрафом в размере до пятисоткратного размера минимальной заработной платы, либо арестом на срок до трех месяцев.)
Надеюсь, что орган, осуществляющий производство, – СНБ Армении в этот раз проявит необходимую смелость и хотя бы вызовет на допрос старшего следователя ССС по особо важным делам», - написал адвокат.