Ալիևը խոստացել է «վերադառնալ» Երևան ու Սյունիք
Հայաստանի Սյունիքի մարզն ու Երևանն Ադրբեջանի պատմական տարածքներն են, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Նրա խոսքերը մեջբերում է ԱՊԱ գործակալությունը:
«Զանգեզուրի շրջանը (Հայաստանի Սյունիքի մարզ) և Իրևանը Ադրբեջանի պատմական տարածքներն են», - հայտարարել է նա:
Ալիևն ասել է, որ «Զանգեզուրը Հայաստանին է հանձնվել 1920-ին, և երիտասարդ սերունդն այդ մասին պետք է իմանա»:
«Դրանից առաջ այդ տարածքը մեզ էր պատկանում: Նրանք Գոյչա լիճն անվանում են Սևան: Բավական է նայել 20-րդ դարի սկզբի քարտեզին՝ Սևանն այնտեղ չեք տեսնի: Նույնը վերաբերում է նաև Երևանին», - ավելացրել է Ադրբեջանի ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ «հայերը ոչնչացրել են Իրևանի պատմական մասը, որտեղ նախկինում ապրում էին ադրբեջանցիներ»:
«Ես վերապահում արեցի, մենք կվերադառնանք այնտեղ: Ես չասացի, որ մենք այնտեղ կվերադառնանք տանկերով: Ասացի, որ կվերադառնանք: Եթե վերադառնանք Զանգեզուրի միջանցք, եթե օգտագործենք այդ ճանապարհը, ինչո՞ւ չենք վերադառնա Իրևան», - ասել է Ալիևը:
Ապրիլի 13-ին նա հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը չի ծրագրում ռազմական գործողություններ իրականացնել Հայաստանի հետ սահմանին:
Նա հույս էր հայտնել, որ ժամանակի ընթացքում Անդրկովկասում հայերի և ադրբեջանցիների միջև էթնիկական բախումները կավարտվեն, և ժողովուրդները «խնդիրներ չեն ունենա կողք կողքի ապրելու» համար:

Алиев пообещал вернуться в Ереван и Зангезур
«Регион Зангезур (ныне Сюникская область Армении) и Иреван (ныне столица Армении город Ереван) являются историческими территориями Азербайджана», - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев. Его цитирует АПА.
Алиев сказал, что Зангезур был передан Армении в 1920 году, и молодое поколение должно знать об этом.
«До этого эта территория принадлежала нам. Озеро Гейча они называют Севаном. Достаточно взглянуть на карту начала XX века — вы не увидите там Севана. То же самое касается и Иревана», - добавил глава Азербайджана.
По его словам, «армяне разрушили историческую часть Иревана, в которой ранее жили азербайджанцы».
«Я оговорился, мы вернемся туда. Я не говорил, что вернемся туда на танках. Сказал, что вернемся. Это означает — почему бы и нет. Если мы возвращаемся к Зангезурскому коридору, если используем этот путь, почему бы нам не вернуться в Иреван?» - сказал Алиев.
Ранее 13 апреля он заявил об отсутствии у Азербайджана планов на какие-либо военные операции на границе с Арменией.
Он также выразил надежду, что со временем этнические конфликты между армянами и азербайджанцами в Закавказье кончатся, и у народов «не будет проблем в том, чтобы жить бок о бок».