Աֆրոամերիկացի Ռայթի սպանությունից հետո Մինեսոտայում բախումները շարունակվում են
Մինեապոլիսի մոտակայքում գտնվող Բրուքլին Սենթեր քաղաքում, չնայած պարետային ժամ մտցնելուն, երկրորդ օրը շարունակվում են ոստիկանի կողմից աֆրոամերիկացի Դանթե Ռայթի սպանությունից հետո իրավապահ մարմինների աշխատակիցների և ցուցարարների բախումները, հայտնում է CBS հեռուստաալիքը:
Մինեսոտայի ազգային գվարդիայի մի քանի հարյուր անդամ մասնակցում է քաղաքում կարգուկանոնի պահպանմանը: Ակնկալվում է, որ թիվը կաճի:
Իրավապահները ցուցարարներին ցրելու համար օգտագործում են արցունքաբեր գազ և լուսաձայնային նռնակներ: Մեծ թվով մարդիկ հավաքվել են տեղի ոստիկանության բաժանմունքի շենքի շուրջ և պահանջում, որ պատասխանատուները պատասխանատվության ենթարկվեն: Պարետային ժամը սկսվելուց հետո իրավապահ մարմինները մեկից ավելի անգամ ցուցարարներին ցրելու հրաման են տվել, բայց նրանց կոչերն անտեսվել են:
Երկուշաբթի անկարգությունների մասնակիցները շշեր, աղյուսներ և լիցքեեր են նետել իրավապահ մարմինների աշխատակիցների վրա, նշում են իշխանությունները, որոնք պահպանում էին Մինեապոլիսում նախկին ոստիկան Դերեկ Շավինի գործի լսումների ժամանակ անվտանգությունը:
Մինեսոտայի ոստիկանությունը հայտնել է, որ 26-ամյա ոստիկանը շփոթեցրել է ատրճանակն էլեկտրոշոկերի հետ և կրակել սևամորթ Ռայթի վրա, որը ձերբակալման ժամանակ փախել է իրավապահների ձեռքերից: Հաղորդվել է, որ ոստիկանությունը կանգնեցրել է մեքենան ճանապարհային երթևեկության խախտման համար, իսկ ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ վարորդին ձերբակալելու մասին հրաման է տրվել: Ռայթի մահը բողոքի ցույցերի պատճառ է դարձել:

В Миннесоте продолжаются столкновения после убийства афроамериканца Райта
Столкновения правоохранителей и протестующих после убийства афроамериканца Данте Райта сотрудницей полиции второй день продолжаются в американском городе Бруклин-Сентер, несмотря на введение комендантского часа, сообщает телеканал CBS.
Несколько сотен членов Национальной гвардии штата Миннесота привлечены к обеспечению порядка в городе. Ожидается, что их число будет расти.
Правоохранители применяют слезоточивый газ и светошумовые гранаты для разгона демонстрантов, немалое число которых собрались вокруг здания местного полицейского участка и требуют привлечь виновных к ответственности. Сотрудники правоохранительных органов после начала комендантского часа не раз отдавали приказ демонстрантам разойтись, однако их призывы остались без внимания.
Участники беспорядков в понедельник бросают в правоохранителей бутылки, кирпичи и снаряды, а также используют лазеры, отмечают власти, обеспечивающие безопасность во время слушаний по делу экс-полицейского Дерека Шовина в Миннеаполисе.
Полиция Миннесоты заявила, что сотрудница полиции с 26-летним стажем перепутала электрошокер с пистолетом и застрелила темнокожего Райта, вырвавшегося из рук правоохранителей при задержании. Сообщалось, что полиция остановила машину за нарушение правил дорожного движения, при проверке выяснилось, что был выдан ордер на арест водителя. Гибель Райта вызвала демонстрации протеста.