«Ժողովուրդ». Ադրբեջանը հպարտանում է պատերազմով և դա չի ընդունում որպես ողբերգություն. Միլոնով
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ապրիլի 12-ին Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ Բաքվում բացվեց արցախյան պատերազմին նվիրված «պուրակ», որտեղ հայկական զինվորական տեխնիկայի հետ մեկտեղ ցուցադրված են հայկական զինված ուժերի ծառայողների կերպարներ (մանեկեններ), Հայաստանի ու Արցախի զինվորների անձնական իրեր և զոհված հայ զինվորականների սաղավարտներ:
Երեկ խորհրդարանում տարբեր հարցերի քննարկման ընթացքում թիվ մեկ թեման ալիևյան «պուրակն» էր, և պատգամավորները դատապարտեցին Իլհամ Ալիևի նման վարգագիծը, հայտարարություններ տարածեց նաև Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ՀՀ և Արցախի ԱԳՆ-ները:
«Միջազգային հանրությունը պետք է պատշաճ գնահատական տա Ադրբեջանի կատարած ոճրագործություններին և պատասխանատվության ենթարկի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում գործած մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների համար»,- հայտարարում է Արցախի օմբուդսմենը:
Իսկ ի՞նչ է ասում աշխարհը. Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր, «Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության անդամ Վիտալիյ Միլոնովը, որը 44-օրյա պատերազմի ժամանակ նաև Արցախ էր այցելել, «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ այս քայլով Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ պատերազմի ընթացքն իր համար հաջողություն է համարում:
«Ադրբեջանը հպարտանում է պատերազմով և դա չի ընդունում որպես ողբերգություն, որը տեղի է ունեցել երկու ազգերի միջև: Պարոն Ալիևը փորձում է հայերի սպանությունն օգտագործել որպես քաղաքական քայլ: Բոլորը շատ լավ հասկանում են, որ Ալիևն այս պատերազմում շարժվել է Էրդողանի խորհրդով, և ինձ համար շատ ողբերգական է, որ հենց նա է սկսել այս ամենը»:
Խոսելով միջազգային հանրության լռության մասին՝ նա նշեց. «Իսկ մի՞թե միջազգային հանրությունը կանգնեցրել է Թուրքիային և Ադրբեջանին, երբ նրանք ռմբահարում էին Արցախը. իհարկե ոչ: Ես կարծում եմ, որ Թուրքիան ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանին ընկալում է միայն որպես իրեն հպատակ երկիր»:
Հավելենք, որ նախօրեին այս և առհասարակ հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցով մեծ քննարկում է տեղի ունեցել նաև Եվրոպայի խորհրդում»:

«Жоховурд»: Азербайджан гордится войной и не воспринимает ее как трагедию – Милонов
Газета «Жоховурд» пишет, что 12 апреля при участии президента Азербайджана в Баку открылся «парк», посвященный войне в Арцахе, где наряду с армянской военной техникой выставлены манекены служащих ВС Армении, личные вещи солдат Армении и Арцаха и каски погибших армянских военнослужащих.
Вчера в ходе обсуждения в парламенте различных вопросов алиевский «парк» стал темой номер один: депутаты осудили подобное поведение Ильхама Алиева, с заявлениями выступили омбудсмен Арман Татоян, МИД Армении и Арцаха.
«Международное сообщество должно дать надлежащую оценку совершенным Азербайджаном преступлениям и привлечь Баку к ответственности за преступления против человечества, совершенные во время 44-дневной войны», - говорится в заявлении омбудсмена Арцаха. А как относится к этому мир?
Депутат Госдумы, член фракции «Единая Россия» России Виталий Милонов, посетивший Арцах во время 44-дневной войны в беседе с газетой «Жоховурд» высказал мнение, что этим шагом Азербайджан еще раз показывает, что считает ход войны своим успехом.
«Азербайджан гордится войной, он не воспринимает ее как трагедию, произошедшую между двумя народами. Г-н Алиев пытается использовать убийство армян как политический ход. Все прекрасно понимают, что Алиев в этой войне следовал советам Эрдогана и для меня очень трагично, что именно он начал все это».
Обратившись к молчанию международного сообщества, он отметил:
«А разве международное сообщество остановило Турцию и Азербайджан, когда они бомбили Арцах? Конечно Нет. Я считаю, что Турция в очередной раз доказывает, что воспринимает Азербайджан исключительно как вассальную страну».
Добавим, что накануне в Совете Европы также состоялась большая дискуссия по этому вопросу  и поводу возвращения армянских военнопленных армян», - пишет издание.