«Ադրբեջանի նախագահի ելույթները ֆաշիզմի ու ցեղասպան քաղաքականության ապացույց են». ՄԻՊ-ը կդիմի միջազգային կառույցներին
14/04/2021 10:46
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ապրիլի 12-ին Բաքվում արցախյան պատերազմին նվիրված «պուրակի» բացանը և ապրիլի 13-ի Ադրբեջանի նախագահի ելույթները համարում է ինչպես էթնիկ, այնպես էլ կրոնական հիմքերով Հայաստանի ու Արցախի ողջ բնակչության, հայ ժողովրդի նկատմամբ պետական բարձր մակարդակով ատելության և թշնամանքի, ֆաշիզմի քաղաքականության ապացույց։
Ըստ Թաթոյանի՝ Ադրբեջանի նախագահի «պուրակի» բացման ու այսօրվա ելույթները ֆաշիզմի ու ցեղասպան քաղաքականության ապացույց են։ ՄԻՊ-ը ներկայացրել է Ալիևի ելույթի ուշագրավ մասերը։
1) Մեջբերումներ ելույթից (ք.Բաքու, 12 ապրիլ, 2021թ.)`
«Մենք աշխարհում ներկայացել ենք` որպես հաղթող ժողովուրդ: Մինչդեռ, Հայաստանը պարտված երկիր է, մեր առջեւ ծնկի եկած երկիր, գլուխն ու վիզը ծռած երկիր է, և միշտ այդպես կլինի: Երբ տեսնում ենք իրենց կատարած ոճրագործությունները, սարսափում ենք: (…) Նրանք մզկիթներում կովեր ու խոզեր են պահել, անարգել են ողջ մահմեդական աշխարհը, ավերել գերեզմաններ, փորել գերեզմանները և հանել թաղված մարդկանց ոսկե ատամները: Եթե սա վայրի չէ, ի՞նչ է: Վայրին գուցե դեռ մեղմ բառ է: Ամբողջ աշխարհը տեսավ, թե որն էր նրանց հիմնական գաղափարական գործոնը: Իբրև թե դրանք փոքրաթիվ, բայց քաղաքակիրթ, մեծ քաղաքակրթություն ունեցող ժողովուրդ են՝ շրջապատված վայրի մահմեդականներով: Այս մասին ասվում էր Եվրոպայի յուրաքանչյուր անկյունում: Ռուսաստանում ամենուր ասում էին՝ օգնեք մեզ, թե չէ մեզ այստեղ կխեղդեն: Հիմա բոլորը տեսել են, թե որն է դրա քաղաքակրթությունը, ո՞րն է դրա մշակույթը, ո՞րն է դրա բարոյականությունը: Նա բարբարոս է, ով քանդում է գերեզմանները, փորում, հանում մահացածների ոսկե ատամները և մզկիթում խոզեր պահում, նա այլ անուն չունի»։
«Ես ասել էի, որ հայկական առաջին պետությունը [նկատի ունի ներկայիս ՀՀ-ն] ստեղծել են մեր պատմական հողում: 1918 թ․ Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետության առաջին որոշումներից մեկը Իրևանը Հայաստանին տալն ու մայրաքաղաք դարձնելն էր: Ես դատապարտել եմ դա: Ես ասել եմ, որ դա դավաճանություն էր, աններելի դավաճանություն: Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետությունը ադրբեջանական ժողովրդին մեծ ծառայություններ է մատուցել, բայց մենք չպետք է կոծկենք պատմությունը, մենք պետք է իմանանք այն: Մենք պետք է իմանանք, որ 1918-1920 թվականներին (…) մենք Իրևանը նվիրեցինք Հայաստանին: Մինչդեռ այդ ժամանակ Իրևանի ներկայացուցիչները առարկում էին: Ոչ ոք ուշադրություն չդարձրեց նրանց ձայնին:»։
«Մարտի դաշտում (…) ոչնչացվեց հայկական բանակը: Տասը հազար դասալիք ունեցող բանակը խայտառակություն է: Նրանք իրենց զինվորներին շղթայում էին մարտական հենակետերում, որ որպեսզի չփախչեն: Սա բարբարոսություն է, վայրենություն է սեփական զինվորի նկատմամբ:»:
«Հողերը հավերժ կարող էին մնալ հայի ոտքի տակ։ (…) Հայաստանին պետք է փակուղու մեջ մտցնեինք։ Բոլոր տրանսպորտային, կոմունիկացիոն, էներգետիկ ուղիներն այնպես անցկացրինք, որ Հայաստանից դուրս մնա։ (…) Հայաստանը ընկավ փակուղու մեջ։ Սա ինքնին հանգեցրեց նրան, որ Հայաստանից զանգվածային արտագաղթ սկսվեց։ Հենց արտագաղթ է լինում, շուկան փոքրանում է, իսկ շուկայի փոքրանալու դեպքում ոչ ոք ներդրում չի անում։ Մարդ պետք է խելագար լինի, որ այդ տարիներին և հատկապես հիմա Հայաստանում ներդրումներ անի:»։
2) Մեջբերումներ երեկվա ելույթից՝
«Նոր հայացք Հարավային Կովկասին. Զարգացումն ու համագործակցությունը հակամարտությունից հետո» վերտառությամբ միջոցառմանը ADA համալսարան (Ադրբեջանի դիվանագիտական ակադեմիայի համալսարան, ք.Բաքու, 10-13 ապրիլ, 2021թ.).
«Մենք ուզում ենք՝ երիտասարդ սերունդն իմանա, որ Զանգեզուրը Ադրբեջանի պատմական հողն է։ Զանգեզուրը Հայաստանին է տրվել 1920 թվականին՝ 101 տարի առաջ։ Մինչև դա այդ տարածքը մերն էր։ Գյոյչա լիճը նրանք անվանում են Սևանա լիճ։ Ընդամենը նայեք 20-րդ դարի սկզբի քարտեզին, և դուք այնտեղ Սևան չեք տեսնի։ Նույնը վերաբերում նաև Իրևանին (Երևանին)։ Նրանք ավերել են Իրևանի պատմական հատվածը։ Դա ակնհայտ փաստ է, ադրբեջանցիները, այդ թվում՝ իմ նախնիները, ապրել են այնտեղ։
Ես ասել եմ, որ մենք վերադառնալու ենք այնտեղ։ Ես չեմ ասել, որ վերադառնալու ենք տանկերով։ Ասել եմ, որ վերադառնալու ենք։ Եթե մենք վերադառնում ենք Զանգեզուրի միջանցքին, եթե օգտագործում ենք այդ ճանապարհը, ապա ինչո՞ւ չվերադառնալ Իրևան։ Ժամանակը կգա, մենք դա կանենք։ Ես արտահայտում եմ իմ դիրքորոշումը»։
------------------
Առհասարակ, Ադրբեջանի նախագահի երեկվա «պուրակի» բացմանը և այսօրվա ելույթներն ինչպես էթնիկ, այնպես էլ կրոնական հիմքերով Հայաստանի ու Արցախի ողջ բնակչության, ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ պետական բարձր մակարդակով ատելության ու թշնամանքի, ֆաշիզմի քաղաքականության ապացույց են:
Դրանցում անընդհատ ընդգծվում է Ադրբեջանի ժողովրդի առավելությունները (բարոյականություն, մտավոր կարողություններ և այլն) Հայաստանի ու Արցախի ողջ բնակչության, ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ ի հաշիվ արժանապատվության հրապարակային նվաստացման և պատմական փաստերի բացահայտ աղավաղման:
Սրանք են հենց ադրբեջանական վայրագությունների ու դաժանությունների, խոշտանգումների հիմքում ընկած ֆաշիզմի ու ցեղասպան քաղաքականության հիմքերը:
Որպես Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան՝ հատուկ ընդգծում եմ, որ ՀՀ որևէ ժամանակաշրջանի իշխանություն երբևէ Ադրբեջանի ժողովրդի, Ադրբեջանում ապրող սովորական մարդկանց նկատմամբ ատելության կամ թշնամանքի պետական քաղաքականություն չեն վարել ու չի վարում:
Ադրբեջանի նախագահի ելույթներից այս մեջբերումները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ներկայում թարգմանվում են, համապատասխան ընդգծումներով կուղարկվեն միջազգային, այդ թվում՝ իրավապաշտպան միջպետական կառույցներին, ինչպես նաև կօգտագործվեն մեր վերլուծություններում և իրավապաշտպան առաջարկներում», - նշել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։

Выступления президента Азербайджана являются доказательством фашизма и политики геноцида – омбудсмен Армении обратится в международные структуры
Защитник прав человека Армении Арман Татоян считает, что как вчерашнее выступление президента Азербайджана на открытии «парка» в Баку, так и сегодняшнее выступление являются доказательством поддерживаемой на государственном уровне политики ненависти и вражды, фашизма по отношению ко всему населению Армении и Арцаха на этнической и религиозной почве.
По словам Армана Татояна вчерашнее выступление президента Алиева на открытии «парка» и сегодняшнее выступление являются доказательствами фашизма и политики геноцида.
Он также привел цитаты из этих выступлений.
1) Цитаты из вчерашнего выступления (Баку, 12 апреля 2021 г.):
«Мы представили себя миру народом-победителем. Между тем Армения – побежденная страна, страна, преклонившая перед нами колени, страна, склонившая голову и шею, и так будет всегда. Когда мы видим их зверства, мы ужасаемся. (…) Они держали коров и свиней в мечетях, надругались над всем мусульманским миром, разрушили могилы, разрыли могилы и вырвали золотые зубы похороненным людям. Если это не дикость, то что?
«Дикость» – возможно даже мягкое слово. Весь мир увидел их главный идеологический фактор. Якобы они малочисленный, но цивилизованный народ, окруженный дикими мусульманами. Об этом говорилось во всех уголках Европы. В России повсеместно они говорили: помогите нам, а то нас здесь задушат. Теперь все увидели, какова его цивилизация, какова его культура, какова его нравственность. Они – варвары, которые раскапывают могилы, вырывают золотые зубы захороненных и держат свиней в мечети, другого имени у этого народа нет».
«Я говорил, что первое армянское государство [имеется в виду нынешняя Республика Армении] было создано на нашей исторической земле. В 1918 г. одним из первых решений Азербайджанской Демократической Республики было отдать Иреван Армении и сделать его столицей. Я осудил это. Я сказал, что это предательство, непростительное предательство. Азербайджанская Демократическая Республика оказала азербайджанскому народу огромные услуги, но мы не должны скрывать историю, мы должны ее знать. Мы должны знать, что в 1918-1920 годах (…) мы отдали Иреван Армении. Между тем представители Иревана тогда возражали. Никто не обратил внимания на их голос».
«Армянская армия была уничтожена на поле боя (…). Армия из десяти тысяч дезертиров - позор. Они приковывали своих солдат цепями на боевых опорных пунктах, чтобы они не сбежали. Это варварство, жестокость против собственного воина».
«Земли могли навсегда остаться под ногами армян. (…) Надо было поставить Армению в тупик. Мы построили все транспортные, коммуникационные и энергетические маршруты таким образом, чтобы они обходили Армению. (…) Армения зашла в тупик. Это само по себе привело к началу массовой эмиграции из Армении. Как только появляется эмиграция, рынок сокращается, а если рынок сокращается, никто не делает вложений. Надо быть сумасшедшим, чтобы инвестировать в Армению в те годы и особенно сейчас».
2) Цитаты из сегодняшнего выступления:
На мероприятии «Новый взгляд на Южный Кавказ: Развитие и сотрудничество после конфликта» Университет ADA (Университет Дипломатической академии Азербайджана, Баку, 10-13 апреля 2021 г.).
«Мы хотим, чтобы молодое поколение знало, что Зангезур - историческая земля Азербайджана. Зангезур был передан Армении в 1920 году, 101 год назад. До этого эта территория была нашей. Они называют озеро Гёйча озером Севан. Достаточно взглянуть на карту начала 20 века, и Севана там вы не увидите. То же самое и с Иреваном (Ереван).
Они разрушили историческую часть Иревана. То, что здесь жили азербайджанцы, в том числе и мои предки, - очевидный факт.
Я сказал, что мы вернемся туда. Я не говорил, что мы вернемся с танками. Я сказал, что мы вернемся. Если мы возвращаемся в Зангезурский коридор, если мы пользуемся этой дорогой, то почему бы не вернуться в Иреван? Придет время, мы это сделаем. Я выражаю свою позицию».
«В целом, выступления президента Азербайджана вчера на открытии «парка» и сегодня являются доказательством поддерживаемой на государственном уровне политики ненависти и вражды, фашизма по отношению ко всему населению Армении и Арцаха на этнической и религиозной почве.
В них постоянно подчеркивается превосходство азербайджанского народа (нравственность, интеллектуальные способности и т. д.) над всем населением Армении и Арцаха, всем армянским народом за счет публичного унижения достоинства и открытого искажения исторических фактов.
Именно эти выступления являются основаниями фашизма и политики геноцида, лежащими в основе зверств и жестокости, пыток, совершенных азербайджанцами.
Как Защитник прав человека Армении, я особо подчеркиваю, что ни одно из правительств Республики Армения никогда не проводило государственной политики ненависти или вражды по отношению к азербайджанскому народу и простым людям, живущим в Азербайджане.
Эти цитаты из выступлений президента Азербайджана в настоящее время переводятся в аппарате Защитника прав человека Армении и с соответствующими акцентами они будут направлены международным, в том числе правозащитным межгосударственным структурам, а также использованы в нашем анализе и правозащитных предложениях», - отметил омбудсмен Армении.