Հայաստանի նախկին ղեկավարությունը հրաժարվել է Ալիևի առաջարկից վերականգնել ոչ միայն Ղարաբաղը, այլև «ոտքի կանգնեցնել» Հայաստանը. Լուկաշենկո
15/04/2021 12:46
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն առաջարկել է վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղը, եթե Հայաստանը համաձայնի զինված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, «Բելառուս 1» հեռուստաալիքի եթերում  Ալիևի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Լուկաշենկոյի խոսքով, երբ ինքը լքի նախագահի պաշտոնը, «շատ լավ բաներ կպատմի» այն մասին, թե ինչ է առաջարկել Ալիևը Երևանին հակամարտությունը լուծելու համար:
«Առաջարկություններից մեկը, երբ նա ինձ ասաց. «Լսիր, փոխանցիր հայերին, դու նրանց հետ լավ հարաբերությունների մեջ ես, ես պատրաստ եմ վերականգնել ոչ միայն Ղարաբաղը, այլև «ոտքի կանգնեցնել» Հայաստանը: <...> Փոխանցիր նրանց, որ այս հարցը լուծեն խաղաղ ճանապարհով», - Ալիևի խոսքերը մեջբերել է Բելառուսի ղեկավարը:
Լուկաշենկոն չի հստակեցրել, թե կոնկրետ երբ է տեղի ունեցել այս խոսակցությունը Ալիևի հետ, սակայն նշել է, որ զրույցը տեղի է ունեցել նախքան Նիկոլ Փաշինյանը ստանձնել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը:
«Եղել է նման բան: Բայց Հայաստանի նախկին ղեկավարությունը, նախքան Փաշինյանը, հրաժարվում էր դրանից», - ասել է նա:
Բելառուսի նախագահը նշել է նաև, որ առաջին անգամ է հրապարակային խոսում է այդ իրադարձությունների մասին:

Azerbaijan’s president Ilham Aliyev had offered to restore Nagorno Karabakh if Armenia would have agreed to peaceful settlement of the conflict.
This was stated by president of Belarus Alexander Lukashenko to “Беларусь 1” TV channel after visiting Azerbaijan.
Lukashenko said when he resigns he will “tell a lot of good things” Aliyev had offered Yerevan for the settlement of the conflict.
“One of the proposals was when he told me: “Listen, convey to Armenians, you are in good relations with them, I am ready to restore not only Karabakh but to raise Armenia.<…>. Convey to them to settle the conflict peacefully”,” the leader of Belarus citied Aliyev as saying (quote by “Interfax-West”).
Lukshenko though did not clarify when exactly this conversation with Aliyev had taken place, but noted that the conversation took place before Pashinyan took the seat of Armenia’s PM.
“There was such thing. But the former leadership of Armenia, before Pashinyan, rejected it,” he stated.