Հայաստանն Արցախի կառավարությանը տրամադրել է շուրջ 6 մլրդ դրամի ֆինանսական աջակցություն. փոխվարչապետ
Այսպես, անհետ կորած զինծառայողների ընտանիքների ամսական 500 հազարական դրամ տրամադրելու աջակցության 6-ամսյա միջոցառման շրջանակում փաստացի վճարված գումարի ընդհանուր չափը կազմել է 1 մլրդ դրամ: Խեղում ստացած զինծառայողների աջակցության միջոցառման շրջանակում 265 նույնականացված շահառու կա: Իսկ օգտագործված միջոցների չափը կազմում է 200 մլն դրամ:
Ուսումնական տարվա մեկ կիսամյակի ուման վարձի 100 տոկոսի փոխհատուցում ծրագրի շրջանակում 4210 շահառու կա, փաստացի վճարվել է 900 մլն դրամ:
Սյունիքի մարզի Շուռնուխ և Որոտան համայնքների բնակիչներին տրամադրվող աջակցության ծրագրի շրջանակում 35 ընտանիք շահառու է գրանցված: Արդեն շուրջ 15 մլն դրամ վճարվել է:
Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքների բնակիչներին նախատեսված աջակցության համար նույնականացվել է 33.981 շահառու, վճարվել է շուրջ 10 մլրդ 200 մլն դրամ:
«Արցախի կառավարությանը ևս տրամադրվել է շուրջ 6 մլրդ դրամի ֆինանսական աջակցություն՝ դրամաշնորհի և փոխառության տեսքով: Արցախի մասով ունենք 3 մեծ ծրագիր՝ սոցիալական աջակցության, բնակարանի ապահովման և վնասների հատուցման», - տեղեկացրեց փոխվարչապետը:

Armenia’s Vice Prime Minister Mher Grigoryan presented today at the NA the details of the program of assistance to Artsakh.
He said the total amount of paid sum to the families of missing servicemen in the sidelines of 6-month assistance program made 1 billion AMD (500,000 AMD monthly).
He said there are 265 stakeholders for the program of assistance to servicemen who gained disability: 200 mln AMD has been spent in the sidelines of the program.
The number of stakeholders for the program of assistance on 100% compensation of tuition fee for the first semester of academic year stands at 4,210; 900 mln AMD has been spent in the sidelines of the program.
Thirty-five families are stakeholders of program of assistance to the residents of Shurnukh and Vorotan communities of Armenia’s Syunik province. Over 15 mln AMD has already been paid.
In the sidelines of the program of assistance to residents of communities left out of Artsakh’s control over 10 bln 200 mln AMD has been spent for 33,981 stakeholders.
“Armenia has provided to Artsakh government over 6 bln AMD financial assistance in a form of grant and loan. We have 3 big programs in Artsakh – social assistance, apartment provision and compensation of damage,” the Vice PM said.