«ԱԽ նիստերի արձանագրություններն ամբողջական չեն արտահայտում զեկույցների բովանդակությունը». Օնիկ Գասպարյանն առաջարկում է նախաձեռնել պատերազմի հանգամանքների ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի ստեղծում
16/04/2021 13:31
Գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը ArmLur.am-ին փոխանցել է բացառիկ դիմում-հայտարարություն:
«ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, պարոն Արարատ Միրզոյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պարոն Անդրանիկ Քոչարյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար, տիկին Լիլիթ Մակունցին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պարոն Գագիկ Ծառուկյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պարոն Էդմոն Մարուքյանին,
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանաթուրքական կոալիցիայի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի դադարեցումից հետո անցել է ավելի քան հինգ ամիս։ Այդ ողջ ընթացքում, մեր հասարակության տարբեր շերտերի մոտ բազմաթիվ հարցեր են կուտակվել` պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում, ինչպես նաև զինադադարի կնքումից հետո տեղի ունեցած բազմաթիվ իրադարձությունների, դրանց համատեքստում ՀՀ և Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի և պետական ղեկավարման մարմինների կողմից ընդունված տարաբնույթ որոշումների և իրականացված գործողությունների վերաբերյալ։ Հանրային լրատվության միջոցները հեղեղված են տարաբնույթ տեղեկություններով, գնահատականներով, բացահայտումներով, դավադրապաշտական տեսություններով։ Դրան վերջին շրջանում ավելացել են որոշ պետական մարմինների կողմից հատվածաբար գաղտնազերծվող և հանրայնացվող տեղեկությունները (մասնավորապես` ԱԽ Քարտուղարության կողմից ս․թ․ ապրիլի 15-ին հրապարակված ԱԽ նիստերի արձանագրությունների ընտրովի հատվածները ,որոնք ամբողջական չեն արտահայտում զեկույցների բովանդակությունը` դրանով միտումնավոր խեղաթյուրելով իրականությունը, որն էժանագույն վարքագծի դրսևորում է ՀՀ գործող իշխանության կողմից)։
Այս ամենն իրական սպառանալիք է դարձել մեր ազգային անվտանգության համար, խարխլում է մեր հանրային համերաշխությունը, բարոյալքում է մեր զինված ուժերը և, որպես հետեւանք, խոցելի է դարձնում մեր պետությունը` թշնամու հետագա հնարավոր ոտնձգությունների առաջ։
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը ողջ այս ընթացքում առավելագույն զսպվածություն է դրսևորել այս հարցում, խուսափել է որևէ կերպ հանրայնացնել պատերազմին վերաբերող և պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվությունը, սակայն վերջին շրջանում ավելացող շահարկումները, որոշ պետական և քաղաքական գործիչների կողմից հնչեցվող անպատասխանատու հայտարարությունները և գաղտնի տեղեկատվության արտահոսքը անհրաժեշտ են դարձնում իրավականորեն կանոնակարգել անցած պատերազմին առնչվող բոլոր հանգամանքների պետական քննության գործընթացը՝ առավելագույն անաչառություն, համակարգվածություն և մասնագիտական խորություն ապահովելու նպատակով։ Այդ իսկ պատճառով դիմում եմ ձեզ՝ ՀՀ Սահմանադրության 108 Հոդվածի 4-րդ կետով ձեզ վերապահված լիազորությունների շրջանակներում անհապաղ նախաձեռնելու 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի ստեղծում։ Համոզված եմ, որ այդպիսի հանձնաժողովի աշխատանքը հնարավորություն կտա բացահայտել անցած պատերազմի հետ կապված հիմնական հանգամանքները, կարևոր դասեր քաղել ապագա հնարավոր ռազմական գործողություններին առավել արդյունավետ նախապատրաստվելու նպատակով, ինչպես նաև լիցքաթափել շիկացած հանրային մթնոլորտը։ Իմ կողմից պատրաստակամություն եմ հայտնում առավելագույնս օժանդակել ապագա քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին»,-ասված է հայտարարությունում։

«Протоколы заседаний Совета безопасности не полностью отражают содержание докладов» – Оник Гаспарян предлагает инициировать создание следственной комиссии по обстоятельствам войны
16/04/2021 16:14
Генерал-полковник Оник Гаспарян передал ArmLur.am эксклюзивное заявление.
«Спикеру Национального Собрания Армении г-ну Арарату Мирзояну,
Председателю Постоянной комиссии парламента Армении по обороне и безопасности г-ну Андранику Кочаряну,
Председателю фракции «Мой шаг» парламента Армении госпоже Лилит Макунц,
Руководителю фракции «Процветающая Армения» парламента Армении г-ну Гагику Царукяну,
Руководителю фракции «Просвещенная Армения» парламента Армении г-ну Эдмону Марукяну,
Прошло более пяти месяцев с момента прекращения войны, развязанной азербайджано-турецкой коалицией против Республики Арцах 27 сентября 2020 года. В течение этого время у различных слоев нашего общества накопилось много вопросов о событиях, произошедших перед войной, во время войны, а также после подписания режима прекращения огня и принятых Вооруженными силами и государственными органами  Армении и Республики Арцаха решений и осуществленных действий. Средства массовой информации наводнены различной информацией, оценками, разоблачениями, теориями заговора. В последнее время к этому прибавилась информация, частично рассекреченная и обнародованная некоторыми государственными органами (в частности, опубликованные Секретариатом Совета безопасности 15 апреля выборочные выдержки из протоколов заседаний Совета Безопасности, которые не полностью отражают содержание доклада, тем самым намеренно искажая действительность, что является проявлением дешевого поведения действующего правительства Армении).
Все это стало реальной угрозой нашей национальной безопасности, подрывает нашу общественную солидарность, деморализует наши вооруженные силы и, как следствие, делает уязвимым наше государство для дальнейших возможных посягательств врага.
Генеральный штаб Вооруженных сил Армения весь этот период проявлял максимальную сдержанность в этом вопросе, избегал обнародования какой-либо информации о войне и составляющей государственную тайну, однако недавние спекуляции, безответственные заявления некоторых государственных и политических деятелей, утечка секретной информации создали необходимость урегулировать процесс государственного расследования всех обстоятельств прошедшей войны законодательно – для обеспечения максимальной беспристрастности, координированности и профессиональной глубины.
В связи с этим, обращаюсь к Вам с призывом незамедлительно инициировать создание Следственного комиссии парламента по обстоятельствам 44-дневной войны 2020 года в рамках полномочий, возложенных на вас пунктом 4 статьи 108 Конституции Армении.
Убежден, что работа такой комиссии даст возможность раскрыть основные обстоятельства, связанные с прошедшей войной, извлечь важные уроки для более эффективной подготовки к возможным будущим боевым действиям, а также разрядить накаленную общественную атмосферу.
Со своей стороны выражаю готовность максимально содействовать работе будущей комиссии по расследованию», - говорится в заявлении.