«ԿԳՄՍ-ից զանգահարել և սպառնացել են Ստանիսլավսկու անվան թատրոնի տնօրեն Մարիանա Մխիթարյանին՝ չեղարկել ներկայացումը». Վահրամ Սահակյանն ահազանգում է
17/04/2021 13:56
Կ. Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական թատրոնին ԿԳՄՍ նախարարությունն արգելել է բեմ տրամադրել դրամատուրգ Վահրամ Սահակյանին, այս մասին տեղեկանում ենք Վահրամ Սահակյանի ֆեյսբուքյան գրառումից։
«Հազարավոր հանդիսատեսների, մտավորականների կողմից դիտված, սիրված և գնահատված «Անմարդկային կատակերգություն» հայրենասիրական դրամայի ապրիլի 19 և 20-ին կայանալիք ներկայացումները չեղարկելու համար՝ հանցավոր կերպով զանգահարել և սպառնալով վախեցրել են Ստանիսլավսկու անվան թատրոնի տնօրեն Մարիանա Մխիթարյանին՝ կնշանակի դա արել են թատրոնին վերադաս հիմնարկությունից։
Դա ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունն է։
Այդ առիթով, ես նամակներ եմ ուղարկել նախարարին և նրա տեղակալներին, որպեսզի նրանք պատասխանեն, թե կոնկրետ իրենցից ո՞վ է դա արել։
Վահրամ Դումանյան, Արայիկ Խզմալյան, Արթուր Մարտիրոսյան, Ժաննա Անդրեասյան, Կարեն Գիլոյան, Կարեն Թռչունյան։
Եթե մեկ ժամվա ընթացքում կոնկրետ պատասխան չստացա՝ ուրեմն այս խայտառակության համար պատասխանատու են վերը նշված անձինք կամ անձանցից մեկը։
Հիշեցնում եմ, որ ներկայացում արգելելու դեպքը տեղի է ունեցել ոչ թե նացիստական Գերմանիայում, ոչ թե Ստալինյան ռեժիմի օրոք և ոչ էլ Հյուսիսային Կորեայում։
Դեպքը տեղի է ունեցել 21-րդ դարում, ժողովրդավարական հռչակած ՀՀ-ում. չեղարկվել է հայրենասիրական ներկայացում։
Մինչև դատական գործընթաց սկսելը ես այս ամենի մասին տեղյակ կպահեմ այսօր՝ հեռուստատեսային ալիքներով և համացանցով։ Բացի մեր փաստաբաններից՝ գործին կցվում են նաև երկու ֆրանսիացի փաստաբաններ։

«Директору театра имени К.Станиславского звонили и угрожали из министерства образования, науки, культуры и спорта: спектакль отменен» – Ваграм Саакян
17/04/2021 15:40
Министерство образования, науки, культуры и спорта запретило Государственному русскому драматическому театру имени К.Станиславского предоставить сцену драматургу Ваграму Саркисяну. Об этом Ваграм Саркисян сообщил на своей странице в Facebook.
«Директору театра имени К.Станиславского Марианне Мхитарян преступным образом позвонили и угрожали, чтобы отменить предстоящие 19 и 20 апреля спектакли патриотической драмы «Нечеловеческая трагедия», которую так полюбили и оценили  тысячи зрителей, представителей интеллигенции – что означает, это сделали из вышестоящего учреждения.
Это министерство образования, науки, культуры и спорта.
В этой связи я отправил письма министру и его заместителям, чтобы они ответили, кто  конкретно сделал это.
Ваграм Думанян, Араик Хзмалян, Артур Мартиросян, Жанна Андреасян, Карен Гилоян, Карен Трчунян.
Если в течение часа не получу ответа, значит, за этот позор несут ответственность все вышеупомянутые лица или один из них.
Напоминаю, что спектакль запретили не в нацистской Германии, не во время Сталинского режима, и не в Северной Корее.
Этот случай произошел в 21 веке – в Армении, которая провозглашена демократической страной – отменена патриотическая постановка.
До начала судебного процесса я также сообщу сегодня обо всем этом по телевизионным каналам и в социальной сети. Кроме наших адвокатов к делу присоединяются также два адвоката из Франции.