Արշակ Կարապետյանին ԳՇ պետի առաջին տեղակալ նշանակելու հարցով Տիրան Խաչատրյանը դիմել է դատարան
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի նախկին առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը դիմել է Վարչական դատարան՝ Արշակ Կարապետյանին իրավուքի ուժով ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնին նշանակելու իրավահարաբերության բացակայությունը ճանաչելու պահանջով։
Հայցադիմումը մակագրվել է դատավոր Հրաչ Այվազյանին:
ՀՀ կառավարությունն ապրիլի 13-ին հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ նշելով, որ Արշակ Կարապետյանն իրավունքի ուժով համարվում է նշանակված ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնին:
Կարապետյանը, մինչ ադ, զբաղեցնում էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդականի պաշտոնը։ Ապրիլի վեցին, սակայն, նա ազատվեց այդ պաշտոնից։
Կարապետյանը նախկինում զբաղեցնում էր Զինված ուժերի ԳՇ հետախուզության վարչության պետի պաշտոնը։
Արշակ Կարապետյանը մարտի 1-ի գործով վկայություն տալուց հետո էր նշանակվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական։
Հայաստանի Ազգային հերոս Տիրան Խաչատրյանը դիմել է վարչական դատարան՝ նաև պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ նախագահի հրամանագիրը՝ իրեն պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ:
Խաչատրյանը ևս մեկ հայցադիմումն էր ներկայացրել դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ-ի։ Տիրան Խաչատրյանը պահանջում է անվավեր ճանաչել ՊՆ նախարարի՝ փետրվարի 26-ի հրամանը, որի համաձայն՝ ինքը թողնվել է կադրերի ռեզերվում։
Հիշեցնենք՝ Տիրան Խաչատրյանն ազատվել է ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնից վարչապետի առաջարկությամբ։ Խաչատրյանն ազատվել էր այն բանից հետո, երբ արձագանքել էր «Իսկանդերի» վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը՝ ասելով. «...ո՞նց, «Իսկանդե՞րը»... Մեկ կրակո՞ցը... 10 տոկոսո՞վ... Կներեք սա լուրջ չէ (ծիծաղում է), չի կարելի նման բաներ խոսել, եզրահանգումներ անել»։
Տիրան Խաչատրյանին Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ էր նշանակվել 2020 թ. հունիսի 15-ին։
Հիմք ընդունելով վարչապետի միջնորդությունը՝ 2020 թ. հոկտեմբերի 22-ին Տիրան Խաչատրյանը պարգևատրվել է Հայրենիքի շքանշանով՝ Հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում մատուցած բացառիկ ծառայությունների, մարտական գործողությունների ընթացքում ցուցաբերած անձնվիրության և արիության համար։

Тиран Хачатрян обратился в суд по вопросу назначения Аршака Карапетяна первым заместителем начальника Генштаба
17/04/2021 14:09
Бывший первый заместитель начальника Генштаба ВС Армении Тиран Хачатрян обратился в Административный суд с требованием признать отсутствие правоотношений для назначения Аршака Карапетяна первым заместителем начальника Генштаба ВС Армении силой закона.
Исковое заявление завизировано на судью Грача Айвазяна.
Правительство Армении 13 апреля выступило с заявлением о том, что Аршак Карапетян назначен первым заместителем начальника Генерального штаба ВС Армении силой закона. Караиетян до этого занимал пост советника премьер-министра Никола Пашиняна. Однако 6 апреля он был освобожден от этой должности.
Аршак Карапетян был назначен советником премьер-министра Армении Никола Пашиняна после дачи показания по делу 1 марта.
Национальный герой Армении, генерал-лейтенант Тиран Хачатрян обратился в Административный суд с требованием признать недействительным указ президента Армении о его освобождении от должности заместителя начальника Генштаба ВС.
Тиран Хачатрян представил еще один иск против министра обороны Армении Вагаршака Арутюняна и начальника ГШ ВС. Он требует признать недействительным приказ министра обороны от 26 февраля 2021 года, согласно которому он отправлен в распоряжении кадров Минобороны.
Напомним, Тиран Хачатрян был освобожден от должности первого заместителя начальника ГШ ВС президентом Армении по предложению премьер-министра Никола Пашиняна. Он был уволен после того, как прокомментировал заявление Никола Пашиняна, что ракета ОТРК «Искандер» во время боевых действий взорвалась на 10%. «Как, "Искандер"?.. Один выстрел?.. На 10%?.. Извините, но это несерьезно, нельзя говорить подобное, делать такие выводы».
Тиран Хачатрян был назначен первым заместителем начальника ГШ ВС Армении 15 июня 2020 года.
На основании ходатайства премьер-министра, Тиран Хачатрян 22 октября 2020 года был награжден Орденом Отечества за исключительные заслуги в деле обеспечения защиты и безопасности Родины, проявленные в ходе боевых действий самоотверженность и мужество.