Ստրասբուրգում մեկնարկում է ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանը
Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքում երկուշաբթի մեկնարկում է Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանը, որը կանցկացվի հիբրիդային ձևաչափով: Նստաշրջանի օրակարգը հրապարակված է ԵԽԽՎ կայքում:
Այսպիսով, գարնանային նստաշրջանում, մասնավորապես, նախատեսված են Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության եվրոպական հարցերով պետնախարար Միխայել Ռոթի ելույթները: Նախատեսված են նաև Եվրախորհրդարանի նախագահ Դավիդ Սասոլիի, Մոլդովայի Հանրապետության Նախագահ Մայա Սանդուի և կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի ելույթները:
Ակնկալվում է նաև, որ մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը կներկայացնի իր տարեկան տարեկան զեկույցը:
Այսպես, ԵԽԽՎ-ն բանավեճի խնդրանքներ է ստացել Ալեքսեյ Նավալնիի ձերբակալման և կալանավորման հետ կապված, ինչպես նաև COVID անձնագրերի կամ վկայականների և ռուսական սպառնալիքի վերաբերյալ:

В Страсбурге стартует весенняя сессия ПАСЕ
Во французском Страсбурге в понедельник, 19 апреля, стартует весенняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы, которая пройдет в гибридном формате. Повестка дня сессии опубликована на сайте ПАСЕ.
Так, на весенней сессии, в частности, запланировано выступление канцлера Германии Ангелы Меркель и государственного министра по делам Европы МИД ФРГ Михаэля Рота. Также предусмотрено выступление председателя Европейского парламента Давида Сассоли, президента Республики Молдова Майи Санду и Генерального секретаря организации Марии Пейчинович-Бурич.
Также ожидается, что свой годовой отчет за 2020 год представит Комиссар по правам человека Дуня Миятович.
Так, в ПАСЕ поступили запросы о дебатах в связи с арестом и задержанием Алексея Навального, а также о текущих дискуссиях о COVID-паспортах или сертификатах и российской угрозе.