«Պատերազմ անցած երեխաների նկատմամբ ամենացինիկ վերաբերմունքն են դրսևորում». Զինծառայողների ծնողները պահանջում են կրճատել ծառայության ժամկետը
19/04/2021 13:04
Ժամկետային զինծառայողների հարազատները կառավարության դիմաց բողոքի ցույց են իրականացնում: Նրանք պահանջում են իրենց որդիներին տեղափոխել Հայաստան և ծառայության ժամկետը կրճատել:
«Մեր երեխեքը ֆիզիկապես ու հոգեպես ի վիճակի չեն ծառայելու: Հակառակորդին դեմ դիմաց ծառայում են: Դա նորմալ չէ: Բոլորն էլ շատ վատ վիճակում են: Մեր պահանջը մեկն է՝ գոնե ծառայության ժամկետը կրճատեն ու երեխեքին բերեն այստեղ ծառայության: Գոնե 6 ամիս պետք է կրճատվի», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց ծնողներից մեկը:
Ակցիայի մասնակից մեկ այլ ծնող էլ ավելացրեց, որ պատերազմ անցած երեխաների նկատմամբ ամենացինիկ վերաբերմունքն են դրսևորում:
«Տարբեր զորամասերից այս պահին երեխեքին հավաքել ու տանում են, չեն ասում, թե ուր: Էն երեխեքին, ովքեր պատերազմ են անցել, տանում են էն մարդիկ, ովքեր փախել են պատերազմից», - նշեց զինծառայողի հայրը:

К участвовавшим в войне парням проявляют самое циничное отношение – родители военнослужащих требуют сократить срок службы
19/04/2021 13:37
Родители военнослужащих срочной службы проводят акцию протеста перед зданием правительства Армении. Они требуют перевести их детей в Армению и сократить срок службы.
«Наши дети не готовы служить физически и душевно. Они служат стоя лицом к лицу с противником . Это ненормально. Все находятся в очень плохом состоянии. Единственное наше требование, чтобы сократили хотя бы срок службы и перевели детей на службу сюда. Срок службы нужно сократить хотя бы на 6 месяцев», - сказал в беседе с журналистами один из родителей.
Другой участник акции добавил, что к участвовавшим в войне парням проявляют самое циничное отношение.
«Из различных воинских частей детей собрали и куда-то везут, но не говорят куда. Люди, которые убежали от  войны, везут детей,  прошедших войну», - отметил отец военнослужащего.