Արցախում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները մեկնարկել են
Արցախում մեկնարկել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստման կանխարգելիչ գործընթացը:
Արցախի առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ առաջին պատվաստվողն ակադեմիկոս Գրիգորի Գաբրելյանցն է եղել:
Պատվաստումները իրականցվում են «Sputnik-V» և «AstraZeneca» պատվաստանյութերով:
«Խորհուրդ ենք տալիս և միաժամանակ խնդրում թիրախային խմբերին, մասնավորապես, բուժաշխատողներին, 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց, քրոնիկ հիվանդներին և պատվաստման ցանկություն ունեցող յուրաքանչյուր անձի դիմել ԱՀ առողջապահության նախարարության «Համաճարակաբանության և հիգենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ կամ զանգահարել /047/ 94-34-62 հեռախոսահամարին։
Առողջապահության նախարարության թեժ գիծն է 30 03 կարճ հեռախոսահամարը», - նշված է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:

В Арцахе началась вакцинация населения от COVID-19
В Арцахе началась вакцинация населения от COVID-19. Как сообщает министерство здравоохранения Арцаха, первым получил прививку от коронавируса академик Григорий Габбриелян.
Вакцинация проводится российской вакциной «Спутник V» и вакциной «AstraZeneca».
«Мы рекомендуем и просим лиц, входящих в группы риска, в частности, медицинских работников, лиц старше 65 лет, хронически больных и всех, желающих пройти вакцинацию, позвонить или прийти в ГНКО " Центр эпидемиологии и гигиены" министерства здравоохранения Республики Арцах. А также обращаться на горячую линию министерства здравоохранения по телефону 30-03», - отмечается в сообщении ведомства.