Զելենսկին Պուտինին կոչ է արել հանդիպել Դոնբասում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինին կոչ է արել հանդիպել ուկրաինական Դոնբասի ցանկացած վայրում, որտեղ պատերազմը շարունակվում է: Համապատասխան նախաձեռնության մասին պետության ղեկավարը հայտարարել է երկրում անվտանգության իրավիճակին վերաբերող ուղերձում, որը հրապարակվել է Telegram–ում:
Նա նշել է, որ Կիևը մտահոգված է ուկրաինական սահմանների մոտ ռուսական զորքերի տեղաշարժով՝ հավելելով, որ իր երկիրը պատերազմ չի ուզում, բայց պատրաստ է դրան: Միևնույն ժամանակ, ըստ Զելենսկու, Ուկրաինան երբեք չի դադարի դիվանագիտության միջոցով պայքարել խաղաղության համար:
Զելենսկին նշել է, որ պատերազմի դեպքում երկու կողմերն էլ պարտվում են, և խոսքը միլիոնավոր մարդկային կյանքերի մասին:

Зеленский призвал Путина встретиться в Донбассе
Президент Украины Владимир Зеленский призвал российского лидера Владимира Путина встретиться в любой точке украинского Донбасса, где идет война. Соответствующую инициативу глава государства озвучил в обращении по ситуации с безопасностью в стране, опубликованном в Telegram.
Он отметил, что Киев обеспокоен перемещением российских войск около украинских границ, добавив, что его страна не хочет войны, но готова к ней. При этом, по словам Зеленского, Украина никогда не перестанет бороться за мир дипломатическим путем.
Зеленский заметил, что в случае войны проигрывают обе стороны и речь идет о миллионах человеческих жизней.