Հայաստանի պատվիրակությունն այցելեց Կոլայի ԱԷԿ՝ ուսումնասիրելու կայանների շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարաձգման փորձը
Հայաստանի պատվիրակությունը` ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանի գլխավորությամբ աշխատանքային այցով մեկնել էր Ռուսաստանի Դաշնություն: Պատվիրակության կազմում էին նաև Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը:
Այցի շրջանակում հայկական պատվիրակության անդամներն այցելել են Կոլայի ատոմակայան (Մուրմանսկի մարզ), հանդիպել են «ԳԻԴՐՈՊՐԵՍ» ՕԿԲ-ի ղեկավարության հետ և անցկացրել մի շարք երկկողմ հանդիպումներ:
«Հայկական ԱԷԿ-ը մեր անվտանգության և Հայաստանի տնտեսության զարգացման երաշխիքն է: Ընդգծելով ատոմակայանի շահագործման կարևորությունը երկրի համար մենք արդեն քայլեր ենք ձեռնարկում ոլորտը էլ ավելի զարգացնելու համար և մտադիր ենք ատոմակայանի շահագործումը երկարացնել առնվազն մինչև 2036 թվականը: Ռուսաստանի Դաշնություն այցի հիմնական նպատակն է ծանոթանալ Կոլայի ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու կրկնակի փորձին, որի նախագիծը ներկայում մանրամասն ուսումնասիրվում է Հայաստանում», - ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը:
Հայ մասնագետները Կոլայի կայանի, «Ռոսէներգոատոմ» կոնցեռնի և «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ մասնագետների հետ համատեղ քննարկեցին ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի կրկնակի երկարաձգման շրջանակներում միջոցառումների իրականացումը:
«Ռոսէներգոատոմ» կոնցեռնի («Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի մաս է կազմում և հանդիսանում է բոլոր ռուսական ԱԷԿ-երի օպերատոր) բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն Նիկիտա Կոնստանտինովը մեկնաբանեց Հայկական ԱԷԿ-ի երկարաձգմանն ուղղված աշխատանքները. «Սա երկարաժամկետ նախագիծ է, որը շարունակվում է ավելի քան 5 տարի: Սա մեզ համար մեծ, նշանակալից ծրագիր է, որը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ռոսեներգոատոմը, լինելով աշխարհի ամենամեծ միջուկային էներգետիկ ընկերություններից մեկը, կարող է կատարել աշխատանքների ամբողջ ծավալը՝ սովետական կամ ռուսական նախագծի ցանկացած էներգաբլոկի կյանքը երկարաձգելու ուղղությամբ, ինչպես Ռուսաստանում, օգտագործելով Կոլայի ԱԷԿ-ի օրինակը, այնպես էլ արտերկրում: Կոլայի ԱԷԿ-ի աշխատակիցները, հաշվի առնելով ձեռք բերված փորձը, ակտիվ մասնակցություն են ունենում ինչպես տեղում կատարվող աշխատանքների կատարմանը, այնպես էլ հայկական նախագծին մասնակցող Կոնցեռնի դուստր ձեռնարկություններին փորձագիտական օգնություն և խորհրդատվություն տրամադրելու գործում»:
Հայկական ԱԷԿ-ում արդիականացման աշխատանքների կազմակերպումն իրականացնում է «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ-ն, որը «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի էլեկտրաէներգետիկական ստորաբաժման մաս է: «Համագործակցության ընթացքում ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգմանն ուղղված լայնածավալ ծրագիր է իրականացվել շուրջ 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով, առաքվել են նոր սարքավորումներ, որոնք տեղադրվել են կարճ ժամկետներում: Այս տարի իրականացնելու ենք ռեակտորի իրանի թրծաթողումը, որից հետո կվերականգնվեն նրա ֆիզիկակա-մեխանիկական հատկությունները և Հայկական ԱԷԿ-ը հնարավոր կլինի շահագործել 2026 թվականից հետո: Այս առումով հայ գործընկերներին հետաքրքրում էր Կոլայի ԱԷԿ-ի մասնագետների փորձը, ովքեր արդեն իսկ կատարել էին նման բարդ տեխնոլոգիական գործողություն: Հուսով ենք, որ 2021 թ-ի արդյունքներով Հայաստանը կստանա ավելի արդյունավետ ատոմակայան, և դրա անվտանգությունը կմոտեցվի համաշխարհային չափանիշներին», - ասաց «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը:
Ներկայում ստեղծվում է հայ-ռուսական աշխատանքային խումբ, որում ընդգրկված կլինեն ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, Հայկական ԱԷԿ-ի, «Արմատոմ» ԳՀԻ ՓԲԸ, Միջուկային և ճառագայթային անվտանգության գիտատեխնիկական կենտրոնի, Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի տեխնիկական մասնագետները: Ռուսական կողմից՝ ԱԷԿ-ի շահագործման շամկետների երկարաձգման ուղղությամբ աշխատող առանցքային ռուսական ձեռնարկություններ՝ - «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ-ն, «Ատոմէներգոպրոյեկտ» ԲԸ, ՕԿԲ «Հիդրոպրեսս», Կուրչատովի անվնա ինստիտուտ: Եւ կմշակվի 2026 թվականից հետո Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հայեցակարգ:
«Կոլայի ԱԷԿ-ում իրականացվել է անվտանգությունը բարձրացնելու ահռելի ծավալի նախագծեր․ Հայկական ԱԷԿ-ում այժմ անցկացվում են արդիականացման վերջնական աշխատանքները, որ կայանը երկարաձգվի մինչև 2026 թ․։ Այսօրվա դրությամբ արվել են նախնական հաշվարկներ, որոնց համաձայն կայանը կարելի է շահագործել մինչը 2036թ․, իսկ Կոլայի ԱԷԿ-ի կրկնկի երկարաձգման փորձը այդ հարցում շատ օգտակար կլինի հայ ատոմագետների համար։ Ռուսաստանի մասնագետները միշտ օգնել են բարդ իրավիճակներում՝ ԱԷԿ-ի կառուցմանը և 2-րդ էներգաբլոկի շահագործմանը, հիմա էլ՝ դրա շահագործման ժամկետը երկարաձգելու գործում։ Մեր ընդհանուր խնդիրը կայանի անվտանգության, հուսալիության և արդյունավետության մաքսիմալ բարձրացումն է», - նշեց Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը։

Делегация из Армении посетила Кольскую АЭС для изучения опыта повторного продления срока эксплуатации станций
21/04/2021 14:20
Делегация из Армении во главе с заместителем министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Акобом Варданяном посетила с рабочим визитом Российскую Федерацию. В состав делегации также вошли: генеральный директор Армянской АЭС Эдуард Мартиросян, первый заместитель генерального директора ЗАО «ААЭК», директор Армянской АЭС Мовсес Варданян.
В рамках поездки члены армянской делегации посетили Кольскую атомную электростанцию (Мурманская обл.), встретились с руководством ОКБ «ГИДРОПРЕСС» и провели ряд двусторонних встреч.
«Армянская АЭС - залог нашей безопасности и развития экономики Армении. Подчеркивая важность работы атомной станции для страны, мы уже предпринимаем шаги по дальнейшему развитию отрасли и намерены продлить эксплуатацию АЭС как минимум до 2036 года. Главная цель поездки в Российскую Федерацию - ознакомиться с опытом повторного продления срока эксплуатации Кольской АЭС, проект которого в данный момент детально изучается в Армении», - сообщил заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Акоб Варданян.
Также армянские специалисты совместно со специалистами Кольской станции, концерна «Росэнергоатом» и АО «Русатом Сервис» обсудили вопросы реализации мероприятий в рамках повторного продления энергоблока №2 ААЭС.
Директор по бизнес-развитию концерна «Росэнергоатом» (входит в ГК «Росатом» и является оператором всех российских АЭС) Никита Константинов прокомментировал работы по продлению Армянской АЭС: «Это долгосрочный проект, который продолжается более 5 лет. Это большая, знаковая для нас программа, которая еще раз демонстрирует, что Росэнергоатом, являясь одной из крупнейших ядерных энергокомпаний мира, может выполнить весь комплекс работ по продлению сроков эксплуатации на любом энергоблоке советского или российского проекта как в России, на примере Кольской АЭС, так и за рубежом. Сотрудники Кольской АЭС с учетом полученного опыта, принимают активное участие как при выполнении работ непосредственно на площадке, так и оказывая экспертную помощь и консультации дочерних обществ Концерна, участвующих в армянском проекте».
Организацию работ по модернизации на Армянской АЭС осуществляет АО «Русатом Сервис», входящее в электроэнергетический дивизион Госкорпорации «Росатом». «За период сотрудничества реализована масштабная программа по продлению ресурса ААЭС на сумму около 200 млн долларов, поставлено несколько составов нового оборудования, которое смонтировано в сжатые сроки. Задачи, которые мы реализуем в этом году – это отжиг корпуса реактора, после которого восстановятся его физико-механические свойства, и Армянскую АЭС можно будет эксплуатировать и после 2026 года. В связи с этим армянских коллег интересовал опыт специалистов Кольской АЭС, которые уже осуществляли такую сложную технологическую операцию. Надеемся, что по итогам 2021 года Армения получит более эффективную АЭС, а ее безопасность будет приближена к мировым стандартам», - отметил генеральный директор АО «Русатом Сервис» Евгений Сальков.
Сейчас создается армяно-российская рабочая группа, в состав которой войдут технические специалисты министерства территориального управления и инфраструктур Республики Армения, Армянской АЭС, ЗАО НИИ «АРМАТОМ», Научно-технического центра ядерно-радиационной безопасности, Комитета по регулированию ядерной безопасности; с российской стороны – специалисты ключевых российских предприятий, работающих по направлению продления сроков эксплуатации АЭС - АО «Русатом Сервис», АО «Атомэнергопроект», ОКБ «Гидропресс», Курчатовский институт. И будет разработана концепция продления срока эксплуатации Армянской АЭС после 2026 года.
«На Кольской АЭС реализован колоссальный объём различных проектов по повышению безопасности. На Армянской АЭС сейчас проходят завершающие работы по модернизации, чтобы продлить ее до 2026 года. Но на сегодняшний день уже сделаны предварительные расчеты, согласно которым станцию можно эксплуатировать и до 2036 года, а опыт повторного продления Кольской АЭС в этом вопросе будет очень полезен армянским атомщикам. Российские специалисты всегда помогали нам в непростые времена - при строительстве АЭС и в перезапуске 2 энергоблока, теперь в продлении его срока эксплуатации, ведь наша общая задача - максимальное повышение безопасности, надежности и эффективности эксплуатации атомных станций», - отметил генеральный директор Армянской АЭС Эдуард Мартиросян.