«Դա սպառնալիք չէ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը». Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ Ալիևի խոսքերը
21/04/2021 12:06
Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Լեյլա Աբդուլլաևան հայտարարել է, որ Զանգեզուրի միջանցքի մասին Իլհամ Ալիևի խոսքերում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը սպառնալիք չկա:
Երեքշաբթի Ալիևը սպառնացել է Երևանին լուծել Հայաստանի տարածքով Զանգեզուրի միջանցքի կառուցման հարցը «ուժի օգնությամբ», եթե հայկական կողմը հրաժարվի կամավոր դա անել: Նախագահը Զանգեզուրը և Երևանն անվանում է Ադրբեջանի «պատմական հողեր» և նշում, որ ադրբեջանական ժողովուրդն իրավունք ունի վերադառնալ այնտեղ: Հայաստանի ԱԳՆ-ն Ալիևի հայտարարությունները ևԶանգեզուրի միջանցքի հիմնախնդրի ուժային լուծման հնարավորությունը որակել է ոտնձգություն երկրի տարածքային ամբողջականության դեմ:
«Ինչպես միշտ, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը բավականին պարզ և հստակ արտահայտել է իր տեսակետը: Եթե Հայաստանի ԱԳՆ-ն ցանկանում է ներկայացնել այն, ինչ լսում է այնպես, ինչպես ուզում է, դա արդեն վկայում է նրանց ատելի մտադրությունների մասին: Մենք կցանկանայինք ուշադրություն հրավիրել ապրիլի 20-ին կայացած հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահի տեսակետի վրա, նա խոսել է Հայաստանում Ադրբեջանի դեմ հնարավոր ռևանշիզմի և մեր տարածքային ամբողջականության հնարավոր սպառնալիքների մասին, քանի որ դա «ազգային պաշտպանության, ազգային անվտանգության խնդիր է», - ասել է Աբդուլլաևան РИА Новости-ին:
«Դա սպառնալիք չէ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես պնդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն, այլ մեր վճռականության ցուցանիշն է որպես պատասխան՝ Հայաստանից Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում տարածքային ամբողջականության ցանկացած սպառնալիքին», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը: Նա նշել է , որ «Ադրբեջանը պատրաստ է համագործակցության»՝ ընդգծելով, որ «մենք պետք է նայենք դեպի ապագա»:
«Ինչպես բազմիցս նշվել է ամենաբարձր մակարդակով, Ադրբեջանը պատրաստ է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ հիմք ընդունելով միջազգային իրավունքը, մասնավորապես, պետությունների ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը: Նույն նպատակին է ծառայում նաև 2020 թ. նոյեմբերի 10-ին և 2020 թ. հունվարի 11-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը», - ընդգծել է նա՝ նշելով, որ Երևանը «եռակողմ հայտարարությունը կատարելու փոխարեն՝ իր ստերով ու զրպարտություններով փորձում է մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը»:

В МИД Азербайджана прокомментировали слова Алиева о Зангезурском коридоре
Официальный представитель МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева заявила об отсутствии угрозы территориальной целостности Армении в словах президента страны Ильхама Алиевао Зангезурском коридоре.Во вторник Алиев пригрозил Еревану решить вопрос строительства Зангезурского коридора через территорию Армении «при помощи силы» в случае отказа армянской стороны сделать это добровольно. Президент называет Зангезур и Ереван «историческими землями» Азербайджана и заявляет, что азербайджанский народ вправе туда вернуться. В МИД Армении назвали заявления Алиева и возможности силового решения вопроса Зангезурского коридора посягательством против территориальной целостности страны.
«Как и всегда, президент Азербайджанской Республики высказал свою точку зрения достаточно четко и конкретно. Если МИД Армении хочет преподнести то, что слышит, так, как ему хочется, это уже свидетельствует об их ненавистных намерениях. Мы хотели бы обратить внимание тех, кто хочет интерпретировать взгляды главы нашего государства, что в интервью 20 апреля президент Азербайджана говорил о возможном реваншизме против Азербайджана в Армении и возможных угрозах нашей территориальной целостности, так как это «вопрос национальной обороны, вопрос национальной безопасности» - заявила Абдуллаева РИА Новости.
«Это не угроза территориальной целостности Армении, как утверждает МИД Армении, а показатель нашей решимости отреагировать на любую угрозу территориальной целостности в рамках международно-признанных границ Азербайджана со стороны Армении», - добавила официальный представитель МИД Азербайджана.Абдуллаева заявила, что в своем интервью Алиев также сказал, что «Азербайджан готов к сотрудничеству», подчеркнув, что «мы должны смотреть в будущее».«Как неоднократно заявлялось на самом высоком уровне, Азербайджан готов к нормализации отношений с Арменией на основе принципов международного права, в частности, суверенитета государств, территориальной целостности и нерушимости границ. Этой же цели служит реализация трехсторонних заявлений, подписанных 10 ноября 2020 года и 11 января 2020 года», - подчеркнула она, заявив, что Ереван «вместо того, чтобы выполнять трехстороннее заявление, <…> пытается ввести в заблуждение международное сообщество своей ложью и клеветой».