Նախկին ոստիկան Շովինը մեղավոր է ճանաչվել Ֆլոյդի սպանության գործով
ԱՄՆ-ում երկար քննարկումից հետո Մինեապոլիսի դատարանի ժյուրին Դերեք Շովինին մեղավոր է ճանաչել աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի սպանության համար, հայտնում է CNN- ը:
Հեռուստաալիքի տվյալով՝ բոլոր 12 երդվյալ ատենակալները միաձայն են հանդես եկել:
Շովինը մեղավոր է ճանաչվել սպանության երեք կետով: Նախկին ոստիկանին սպառնում է 40 տարվա ազատազրկում: Ակնկալվում է, որ նրա դատավճիռը կհրապարակվի ութ շաբաթ անց:
Ֆլոյդի մահից հետո Միացյալ Նահանգներում սկսվել է զանգվածային բողոքների ու անկարգությունների ալիք: Կարգը պահպանելու համար Ազգային գվարդիան օգնության է հասել ոստիկանությանը: Գրեթե 40 քաղաքում, ներառյալ Վաշինգտոնում և Նյու Յորքում, պարետային ժամ է մտցվել:

Бывший полицейский Шовин признан виновным в убийстве Флойда
В США по окончании долгого обсуждения присяжные в суде Миннеаполиса признали Дерека Шовина виновным в убийстве афроамериканца Джорджа Флойда. Об этом во вторник, 20 апреля, сообщает CNN.
По данным телеканала, единогласно выступили все 12 присяжных.
Шовин признан виновным по всем трем пунктам убийства. Экс-полицейскому грозит до 40 лет тюрьмы. Ожидается, что приговор ему будет оглашен через восемь недель.
После гибели Флойда в США началась волна массовых протестов и беспорядков. Для охраны порядка на помощь полиции пришла Национальная гвардия. Практически в 40 городах, среди которых были Вашингтон и Нью-Йорк, был введен комендантский час.