Ջո Բայդենը պատրաստվում է ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը պատրաստվում է պաշտոնապես ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում ավելի քան մեկ դար առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը, հայտնում է Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով ամերիկացի պաշտոնյաներին: Նրա նախորդը՝ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվել է դա անել՝ վախենալով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վատթարացումից:
Մարտին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը Բայդենին կոչ էր արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Կոնգրեսականները նշել են, որ Բայդենը 2020-ին իր հայտարարության մեջ ավելի վաղ ճանաչել հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը որպես «ցեղասպանություն» և կոչ արել նրան դա անել կրկին՝ երկրի նախագահի դերում:
Ըստ WSJ- ի վկայակոչած պաշտոնյաների՝ Բայդենը մտադիր է 1915-ին սկսված իրադարձությունների ժամանակ Օսմանյան կայսրությունում հայերի տեղահանությունն ու կոտորածները ճանաչել որպես ցեղասպանություն:

Байден собирается признать геноцид армян в Османской империи
Президент США Джо Байден собирается официально признать геноцид армян в Османской империи более века назад, сообщает газета Wall Street Journal со ссылкой на американских официальных лиц. Его предшественник Дональд Трамп это сделать отказывался, опасаясь ухудшения отношений с Турцией.
В марте комитет сената США по международным отношениям призвал Байдена признать геноцид армян. Конгрессмены отметили, что ранее в своем заявлении в 2020 году Байден признавал геноцид армянского народа «геноцидом», и призвали его сделать это снова уже в роли президента страны.
По словам официальных лиц, на которых ссылается WSJ, Байден намерен признать геноцидом депортацию и массовые убийства армян в Османской империей в ходе событий, начавшихся в 1915 году.