Ամբողջ գիշեր ապօրինի ձերբակալություններ են եղել. Նիկոլն ուզում է Սյունիքին «իմպոտենտ» դարձնել, իրեն դա չի հաջողվելու. Վահե Հակոբյան
22/04/2021 11:42
Ամբողջ գիշեր Սյունիքում եղել են ապօրինի ձերբակալումներ, բերումներ, մոտ 20-ից ավելի մարդ է բերման ենթարկել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սյունիքի նախկին մարզպետ, «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը։
«Բոլորին տեղափոխում են Երևան։ Մեծ մասին անհայտ ուղղությամբ են տարել, թույլ չեն տվել ո՛չ փաստաբանի հետ կապ հաստատել, ո՛չ որևէ այլ անձնավորության», - ասաց Վահե Հակոբյանը։
Նշենք, որ Սյունիքում նախօրեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցի ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպից հետո իրավապահ մարմիններին հրահանգ էր տրվել կոշտ ձևով արձագանքել, «կտրուկ ու հատուկ գործողություններով այդ հարցը լուծել»։
Գիշերվա ընթացքում բազմաթիվ ոստիկանների ուղեկցությամբ բերման են ենթարկել Մեղրիի քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանին։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Վահե Հակոբյանն ասաց, որ Մեղրիի քաղաքապետին, ենթադրաբար, տանելու են Քննչական կոմիտե։
«Մխիթար Զաքարյանին փորձելու են երկու ամսով կալանավորել։ Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանին էլ են տարել, նույնիսկ տեղը չգիտենք։ Մտել են մարդկանց տներ և գիշերով տարել, գործողություններին մասնակցել են ԱԱԾ-ն և ոստիկանությունը՝ հատուկ ջոկատայինների ուղեկցությամբ», - ասաց Հակոբյանը։
Մեղրիի քաղաքապետի հետ տեղի ունեցածը, Վահե Հակոբյանի գնահատմամբ, քաղաքական ռեպրեսիա է։
«Ընդ որում՝ շատ կոպիտ ու անգրագետ», - ընդգծեց նա:
Վահե Հակոբյանը պնդում է՝ այս ամենն իր դեմ է ուղղված։
«Հիմա իրենք իրենց կարճ խելքով մտածում են, որ ինձ ոչ մի մեղադրանք չեն կարող առաջադրել, մարդկանց են բերման ենթարկում 3 տարի շարունակ՝ հույս ունենալով, որ իմ դեմ ցուցմունք կտան, ինչի հիման վրա էլ ինձ կկալանավորեն։ Եթե ինձ փորձեն ձերբակալել, դա իրենց կյանքում ոչինչ չի փոխի, ոչ էլ՝ իմ», - ասաց Հակոբյանը:
Դիտարկմանը, թե գուցե առաջիկայում սպասվող ընտրություններն են պատճառը, և այսպիսիով փորձում են իրեն լռեցնել, Վահե Հակոբյանն արձագանքեց.
«Նիկոլն ուզում է այնպես անել, որ Սյունիքը «իմպոտենտ» դառնա, ինչի հետևանքով ինքը շանս կունենա ընտրություններում հաղթելու։ Իրեն դա չի հաջողվելու, որովհետև սյունեցիները հիմա Սյունիքի կռիվ չեն տալիս, սյունեցիներն ամբողջ Հայաստանի համար են պայքարում»։
Վահե Հակոբյանի խոսքով՝ ժողովուրդը պետք է արթնանա.
«Ոչ միայն Սյունիքը, մնացածն էլ պետք է արթնանան և պայքարեն իրենց իրավունքների համար, ոչ թե ապրեն բռնապետությունում»։

Всю ночь в Сюнике проводились незаконные задержания: Никол хочет сделать Сюник «импотентом», но ему это не удастся – Ваге Акопян
22/04/2021 12:43
Всю ночь в Сюнике проводились незаконные задержания, приводы, больше 20 человек подвергнуты приводу, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am бывший губернатор Сюника, председатель партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопян.
«Всех переводят в Ереван. Многих увезли в неизвестном направлении, не позволили ни связаться с адвокатом, ни с кем-либо другим», - сказал Ваге Акопян.
Отметим, что после произошедшего вчера в Сюнике инцидента в ходе визита премьер-министра Никола Пашиняна правоохранительным органам был дан приказ «решить этот вопрос жесткими методами».
Ночью в сопровождении многочисленных полицейских был подвергнут приводу мэр города Мегри Мхитар Закарян.
В беседе с Aysor.am Ваге Акопян сказал, что мэр Мегри, по всей видимости, будет доставлен в Следственный комитет.
«Попытаются арестовать Мхитара Закаряна на два месяца. Заместителя мэра Гориса Менуа Овсепяна тоже задержали, но мы даже не знаем, куда его увезли. Ночью заходили в дома людей и забирали. В этих действиях участвовали СНБ и полиция, в сопровождении спецназа», - сказал Ваге Акопян.
По оценке Ваге Акопяна, действия в отношении мэра Мегри являются политической репрессией.
«Причем, очень жесткой и неграмотной», - подчеркнул он.
Ваге Акопян утверждает, что все это направлено против него.
«Сейчас они своим коротким умом думают, что не могут предъявить мне никакого обвинения, задерживают людей 3 года подряд в надежде на то, что они дадут показания против меня и на основании этого меня арестуют. Если меня попытаются арестовать, то это ничего не изменит в их жизни, в моей тоже», - сказал Ваге Акопян.
На замечание, может причина в предстоящих выборах и таким образом они хотят заткнуть всем рот, Ваге Акопян ответил:
«Никол хочет сделать так, чтобы Сюник стал «импотентом», в результате чего у него появится шанс выиграть. Но ему это не удастся, потому что сейчас сюникцы ведут борьбу не за Сюник, а за всю Армению».
По словам Ваге Акопяна, народ должен проснуться.
«Не только Сюник, но и остальные должны проснуться и бороться за свои права, а не жить при диктаторском режиме», - сказал он.