Մյանմայի զինվորականները հայտարարել են, որ բողոքի ցույցերի հետևանքով երկրում զոհվել է 258 մարդ
Մյանմայում բողոքի ցույցերի հետևանքով 258 մարդ է մահացել փետրվարի սկզբից, РИА Новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է բանակային իշխանության ներկայացուցիչ գեներալ Զո Մին Տունը:
Փետրվարի սկզբին բանակի իշխանության գալուց ի վեր երկրում բախումների հետևանքով զոհվել է 728 մարդ, հայտնում է Քաղբանտարկյալների օգնության Մյանմայի ասոցիացիան, որը պահպանում է ցուցարարների շրջանում ամեն օր զոհերի վիճակագրությունը: ՄԱԿ-ի գնահատականով՝ Մյանմայի ճգնաժամի սկզբից ի վեր 741 մարդ է մահացել, այդ թվում` 52 երեխա:
Մյանմայի զինվորականները տապալել են քաղաքացիական կառավարությունը և ստանձնել իշխանությունը փետրվարի 1-ին՝ ձերբակալելով քաղաքացիական առաջնորդներին:
Զինվորականները իրենց գործողությունները պայմանավորել են 2020-ի ընտրությունների արդյունքների ենթադրյալ զանգվածային կեղծմամբ և քաղաքացիական իշխանությունների կողմից այն քննելու ցանկության բացակայությամբ:

Военные Мьянмы заявили о 258 погибших в стране в результате протестов
В результате протестов в Мьянме с начала февраля погибли 258 человек, заявил в интервью РИА Новости официальный представитель военных властей генерал Зо Мин Тун.
По данным Ассоциации помощи политическим заключенным Мьянмы, ведущей ежедневную статистику жертв среди участников протестов, в стране с момента прихода к власти военных в начале февраля в ходе столкновений погибли 728 человек. По подсчетам ООН, с начала кризиса в Мьянме погиб 741 человек, в их числе 52 ребенка.
Вооруженные силы Мьянмы сместили гражданское правительство и взяли власть в свои руки 1 февраля, арестовав гражданских лидеров.
Военные объяснили свои действия предполагаемой массовой фальсификацией результатов всеобщих выборов 2020 года и нежеланием гражданских властей ее расследовать.