Իրանը Նաթանզի ատոմակայանում տեղադրել է նոր և ժամանակակից ցենտրիֆուգներ
Իրանի Նաթանզ քաղաքում գտնվող միջուկային կայանում ուրանի հարստացման համար նոր, ավելի ժամանակակից ցենտրիֆուգներ են տեղադրվել, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ):
Կազմակերպության տվյալով՝ ձեռնարկությունում տեղակայված են «առավելագույնը 1044 IR-2 մ ցենտրիֆուգի վեց և առավելագույնը 348 IR-4 ցենտրիֆուգի երկու կասկադներ, որոնց մի մասն արդեն օգտագործվում են»:
Կազմակերպությունը հավելել է, որ Իրանի իշխանությունները ծրագրում են տեղադրել IR-4 ցենտրիֆուգների ևս չորս կասկադ:
Անցյալ շաբաթ ՄԱԳԱՏԷ-ն հաղորդել էր, որ Թեհրանը սկսել է ուրանի հարստացումը մինչև 60% Նաթանզի միջուկային կայանում:

Иран установил новые и современные центрифуги на ядерном объекте в Натанзе
На ядерном объекте в иранском городе Натанз были установлены новые, более современные центрифуги для обогащения урана, передает Reuters, ссылаясь на Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ).
По данным организации, на этом предприятии были размещены «шесть каскадов из максимум 1 044 центрифуг IR-2m и два каскада из максимум 348 центрифуг IR-4, некоторые из них уже используются».
В организации добавили, что иранские власти планируют установить еще четыре каскада центрифуг IR-4.
На прошлой неделе МАГАТЭ сообщило, что Тегеран начал обогащать уран до уровня 60% на ядерном объекте в Натанзе.