«Ժողովուրդ». Լիլիթ Թադևոսյանն ու Գագիկ Ջհանգիրյանը նոր սցենար ունեն դատական համակարգն իրենց ենթարկեցնելու համար
23/04/2021 09:54
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանն ու Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանը նոր սցենար ունեն դատական համակարգն իրենց ենթարկեցնելու համար:
«Մասնավորապես, նրանք այս օրերին քննարկում են Վճռաբեկ դատարանի վարչական ու քաղաքացիական պալատների միացման հարցը: Բանն այն է, որ իշխանությունները խնդրի առջև են կանգնում ամեն անգամ, երբ վարչական և քաղաքացիական դատարաններում կարևոր գործեր են քննվում:
Եվ այժմ Ջհանգիրյանը և Թադևոսյանը անկախ դատարաններ ունենալու անվան տակ ցանկանում են միավորել այս երկու պալատները, որպեսզի ընդհանուր պալատի ղեկավար նշանակվի իրենց ներսից մեկը, ում կկարողանան 100 տոկոսով ղեկավարել և հրահանգներ տալ:
Հիշեցնենք, որ Թադևոսյանի՝ քրեական պալատի նախագահ նշանակվելով՝ այս ոլորտի հարցը լուծված է, և այստեղ իշխանությունները խնդիրներ չունեն, այնինչ խնդիրների են հանդիպում հենց վարչական դիմումների պարագայում:
Նկատենք՝ վերջին շրջանում ավելացել է քաղաքական հնչերանգներ ունեցող վարչական դիմումների քանակը, քանի որ նախկին պաշտոնյաները, օրինակ՝ Օնիկ Գասպարյանը, Տիրան Խաչատրյանը, հենց այնտեղ վիճարկում են իրենց մասով որոշումները: Եվ որպեսզի հետագայում խնդիրներ չունենան, իշխանությունները ցանկանում են այսպիսի փոփոխություններ անել», - գրել է թերթը:

«Жоховурд»: Лилит Тадевосян и Гагик Джангирян приступили к реализации нового сценария подчинения судебной системы
23/04/2021 11:31
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что председатель Уголовной палаты Кассационного суда Лилит Тадевосян и исполняющий обязанности председателя Высшего судебного совета Гагик Джангирян придумали новый сценарий для подчинения себе судебной системы.
«В частности, они обсуждают в эти дни вопрос объединения Уголовной и Гражданской палат Кассационного суда. Дело в том, что власти каждый раз сталкиваются с проблемами, когда в административном и гражданском судах рассматриваются важные дела.
Сейчас Джангирян и Тадевосян под предлогом создания независимых судов хотят объединить две палаты, чтобы назначить председателем общей палаты своего человека, который сможет руководить и давать указания на 100 процентов.
Напомним, назначив Тадевосян председателем Уголовной палаты, власти решили вопрос сферы и здесь у них нет проблем. Однако они сталкиваются с проблемами при рассмотрении административных жалоб.
Отметим, что в последнее время количество административных жалоб, имеющих политическое звучание, увеличилось. Бывшие должностные лица, к примеру, Оник Гаспарян, Тиран Хачатрян именно там оспаривают решения по их части. И эти изменения нужны властям, чтобы не сталкиваться в дальнейшем с проблемами», - пишет газета.