Սյունիքի մարզում տեղի ունեցած միջադեպի գործով մեղադրանք է առաջադրվել 19 անձի. միջնորդել են կալանավորել 8 անձի
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են 2021թ. ապրիլի 21-ին Սյունիքի մարզ ՀՀ վարչապետի այցելության ժամանակ տեղի ունեցած խուլիգանության և իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքերի մի շարք հանգամանքներ:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Մեղրի համայնքի ղեկավարը, 2021թ. ապրիլի 21-ին տեղեկանալով ՀՀ Վարչապետի կողմից Սյունիքի մարզի Մեղրի և Ագարակ համայնքներ այց կատարելու մասին, հասարակական կարգը կոպիտ կերպով խախտելու դիտավորությամբ, քաղաքապետարանի մի խումբ աշխատակիցների, իրեն և իր մտերիմներին պատկանող մի շարք ընկերությունների աշխատակիցների և իր մերձավոր շրջապատի մի խումբ անձանց, Մեղրի և Ագարակ համայնքների մի շարք բնակիչների մասնակցությամբ կազմակերպել և ղեկավարել է նրանց կողմից կատարված խուլիգանական գործողությունները:
Մասնավորապես, երբ ՀՀ վարչապետը փորձել է հանդիպումներ, շփումներ ունենալ նշված քաղաքների բնակիչների հետ, որն ուղեկցվել է լրատվամիջոցներով ուղիղ հեռարձակմամբ, Մեղրի համայնքի ղեկավարը համակարգել է խուլիգանություն կատարող անձանց գործողությունները, որի արդյունքում նշված անձինք բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք ու անթաքույց արհամարհանք դրսևորելով շրջապատի նկատմամբ, հրապարակայնորեն հայհոյանքներ են հնչեցրել, ինչպես նաև խոչընդոտել են ՀՀ վարչապետի և նրան ուղեկցող անձանց տեղաշարժն ու հանդիպումը բնակչության հետ՝ առաջացնելով իրարանցում և քաշքշուկ: Այդ ընթացքում խուլիգանություն կատարող անձինք չեն ենթարկվել իրավապահ մարմինների ծառայողների օրինական պահանջներին, այլ դիմադրություն ցույց տալով՝ հրմշտել, քաշքշել և հարվածներ են հասցրել նրանց:
Նույն օրը Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալը, տեղեկանալով ՀՀ վարչապետի կողմից Սյունիքի մարզի Մեղրի և Ագարակ քաղաքներ կատարած այցի, Մեղրի համայնքի ղեկավարի կազմակերպմամբ կատարված վերոնշյալ գործողությունների, ինչպես նաև՝ ՀՀ վարչապետի կողմից Երևան վերադառնալու մասին, հասարակական կարգը կոպիտ կերպով խախտելու դիտավորությամբ, մի խումբ անձանց մասնակցությամբ կազմակերպել և ղեկավարել է խուլիգանական գործողություններ, որի ընթացքում ՀՀ վարչապետի ավտոշարասյան տեղաշարժի ժամանակ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով շրջապատի նկատմամբ, հրապարակայնորեն հայհոյանքներ են հնչեցրել, խոչընդոտել մայրուղու երթևեկությանը և ձվեր նետել նույն ավտոշարասյան ուղղությամբ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 19 անձի մեղադրանք է առաջադրվել, որոնցից 9-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ, 10-ին՝ 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Մեղադրյալներից 8-ի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանավորում ընտրելու համար միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան:

По делу об инциденте в Мегри предъявлено обвинение 19 лицам, представлено ходатайство об аресте 9 человек
23/04/2021 20:24
В результате осуществленных широкомасштабных следственных и процессуальных действий по уголовному делу, расследуемому в Главном управлении по особо важным делам СК Армении, выяснены ряд обстоятельств произошедшего во время визита премьер-министра Армении в Сюникскую область 21 апреля 2020 года хулиганства и случаев применения насилия к представителям власти.
Согласно полученным фактическим данным, руководитель общины Мегри, 21 апреля 2020г. узнав о приезде премьер-министра Армении в общины Мегри и Агарак Сюникской области, грубо нарушив общественный порядок, с участием группы сотрудников мэрии, работников принадлежащих ему и его близким компаний, группы лиц из его ближайшего окружения и ряда жителей общин Мегри и Агарак организовал и руководил хулиганскими действиями.
В частности, когда премьер-министр Армении пытался провести встречи, пообщаться с гражданами указанных городов, что транслировалось в прямом эфире СМИ, руководитель общины Мегри координировал хулиганские действия, в результате чего указанные лица, проявив неуважительное отношение и неприкрытое пренебрежение к обществу, озвучивали публичные ругательства, а также препятствовали передвижению и встречам премьер-министра Армении и сопровождающих его лиц с населением.
В тот же день заместитель мэра города Горис, узнав о визите премьер-министра в общины Мегри и Агарак Сюникской области, об организованных руководителем общины Мегри  вышеупомянутых действиях, а также о возвращении премьер-министра Армении в Ереван, грубо нарушив общественный порядок,  с участием группы лиц организовал и руководил хулиганскими действиями, в ходе которых, проявив неуважительное отношение к окружающим, во время движения кортежа премьер-министра звучали публичные оскорбления, препятствовали движению на трассе и бросали яйца в направлении кортежа.
Согласно полученным доказательствам, 19 лицам предъявлено обвинение по части 3 статьи 258 УК Армении, 10 лицам – по части 1 статьи 258 УК Армении. В суд представлены ходатайства об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении 8 обвиняемых.