Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 1300 բնակիչ որակյալ բժշկական օգնություն և խորհրդատվություն է ստացել ռուս բժիշկներից
Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության դաշտային հիվանդանոցներում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի բժշկական մասնագետները օգնություն են ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 1300 բնակչի:
Տեղի բնակիչների ընդունելությունը Ռուսաստանի ռազմական բժիշկների կողմից իրականացվում է Ստեփանակերտ և Մարտակերտ քաղաքներում տեղակայված դաշտային հիվանդանոցներում: Բացի այդ, բազմաֆունկցիոնալ շարժական բժշկական թիմերը պոլիկլինիկական օգնություն են տրամադրում հեռավոր բնակավայրերում մարդասիրական և բժշկական արշավների շրջանակներում:
Հիվանդանոցի գործունեության սկզբից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 1300 բնակիչ ստացել է որակյալ բժշկական օգնություն, այդ թվում՝ շուրջ 200 երեխա:
Դիմած բոլոր քաղաքացիները տեղաբաշխված շարժական հիվանդանոցներում որակյալ թերապևտների, վիրաբույժների և այլ մասնագետների կողմից հետազոտվելուց հետո ստացել են խորհրդատվություն և նշանակումներ:
«Բնակիչները հիմնականում դիմում են սրտանոթային, շնչառական, ոսկրային ապարատի հիվանդություններով», - ասել է Մարտակերտ քաղաքում տեղակայված թիվ 2 հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման ղեկավար, բժշկական ծառայության մայոր Դմիտրի Նաումովը:
«Անհրաժեշտության դեպքում մենք տրամադրում ենք խորհրդատվական և ախտորոշիչ օգնություն, կատարում ենք պրոցեդուրաներ՝ ուլտրաձայնային ախտորոշում, ռենտգեն ախտորոշում, լաբորատոր ախտորոշում», - հավելել է նա:
Հատուկ նշանակության բժշկական ջոկատի ստորաբաժանումներում աշխատում են ավելի քան 60 բժշկական մասնագետներ: Դաշտային հիվանդանոցները հագեցած են բոլոր անհրաժեշտ ժամանակակից ախտորոշիչ և բուժիչ սարքավորումներով:

Более 1300 жителей Нагорного Карабаха получили квалифицированную медицинскую помощь и консультации от российских военных врачей
23/04/2021 10:08
Медицинские специалисты из состава российского миротворческого контингента оказали помощь более чем 1300 жителям Нагорного Карабаха в полевых госпиталях Минобороны России.
Прием местных жителей российскими военными врачами осуществляется в полевых госпиталях, развернутых в городах Степанакерт и Мардакерт. Помимо этого, многофункциональные выездные врачебные бригады оказывают поликлиническую помощь в рамках проведения гуманитарно-медицинских акций в отдаленных населенных пунктах.
Всего с начала работы госпиталя более 1300 жителей Нагорного Карабаха получили квалифицированную медицинскую помощь, в том числе около 200 детей.
Все обратившиеся граждане получили консультации и необходимые назначения после осмотра квалифицированными терапевтами, хирургами и другими профильными специалистами в развернутых мобильных госпиталях.
«Основные патологии с которыми обращаются (прим. – местные жители) – это сердечно-сосудистые заболевания, заболевания органов дыхания, заболевания костного аппарата», - сообщил начальник медицинского отряда специального назначения № 2, дислоцированного в городе Мардакерт, майор медицинской службы Дмитрий Наумов. «При необходимости мы оказываем консультативно-диагностическую помощь, выполняем процедуры – ультразвуковую диагностику, рентген-диагностику, лабораторную диагностику», добавил он.
В составе подразделений медицинского отряда специального назначения работают более 60 медицинских специалистов, среди которых военные хирурги, анестезиологи-реаниматологи, терапевты, эпидемиологи и иные профильные специалисты. Полевые госпитали укомплектованы всем необходимым современным диагностическим и лечебным оборудованием.