Դատարանը ոչ իրավաչափ ճանաչեց Մեղրիի համայնքապետ Մխիթար Զաքարյանի ձերբակալությունը, նա ազատ արձակվեց
Երևանի Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մանվել Շահվերդյանի նախագահությամբ, ոչ իրավաչափ ճանաչեց Մեղրիի համայնքապետ Մխիթար Զաքարյանի ձերբակալությունը։ Զաքարյանն ազատ արձակվեց։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սյունիքի մարզ այցի ժամանակ սյունեցիները թույլ չէին տվել նրան մտնել համայնքներ: Բողոքի ակցիա էր իրականացվել, հնչել էին հայհոյանքներ, վիրավորանքներ։
Նույն օրը Նիկոլ Փաշինյանը Սյունիքի մարզպետարանում խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձել էր Մեղրիում տեղի ունեցած միջադեպին։
Փաշինյանը դիմել էր ԱԱԾ տնօրենին ու ՀՀ ոստիկանապետին՝ հանձնարարելով կտրուկ ու հատուկ գործողություններով այս հարցը լուծել, մեղավորներին հանրության համար տեսանելիի ձևով կանչել պատասխանատվության։
ՀՀ քննչական կոմիտեն այսօր հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ նշելով, թե քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Մեղրի համայնքի ղեկավարը, 2021թ. ապրիլի 21-ին տեղեկանալով ՀՀ վարչապետի կողմից Սյունիքի մարզի Մեղրի և Ագարակ համայնքներ այց կատարելու մասին, հասարակական կարգը կոպիտ կերպով խախտելու դիտավորությամբ, քաղաքապետարանի մի խումբ աշխատակիցների, իրեն և իր մտերիմներին պատկանող մի շարք ընկերությունների աշխատակիցների և իր մերձավոր շրջապատի մի խումբ անձանց, Մեղրի և Ագարակ համայնքների մի շարք բնակիչների մասնակցությամբ կազմակերպել և ղեկավարել է նրանց կողմից կատարված խուլիգանական գործողությունները:
Ըստ ՔԿ-ի՝ Մեղրի համայնքի ղեկավարն է համակարգել է խուլիգանություն կատարող անձանց գործողությունները։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 19 անձի մեղադրանք է առաջադրվել, որոնցից 9-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ, 10-ին՝ 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:

Задержание мэра Мегри Мхитара Закаряна признано неправомерным, он освобожден
Суд общей юрисдикции административных районов Аван и Нор-Норк под председательством судьи Мхитара Шахвердяна признал неправомерным задержание мэра города Мегри Мхитара Закаряна. Закарян освобожден.
Напомним, в ходе визита премьер-министра Никола Пашиняна в Сюник сюникцы организовали акции протеста против приезда премьер-министра, в адрес премьер-министра звучали оскорбления и ругательства.
В тот же день премьер-министр во время заседания областной администрации в городе Капан обратился к произошедшему в Мегри инциденту. Премьер-министр Никол Пашинян обратился к директору Службы национальной безопасности и начальнику полиции, поручив решить этот вопрос жесткими методами, привлечь к ответственности виновных и проинформировать об этом общественность.
Следственный комитет Армении выступил сегодня с заявлением, отметив, что согласно полученным фактическим данным, руководитель общины Мегри, 21 апреля 2020г. узнав о приезде премьер-министра Армении в общины Мегри и Агарак Сюникской области, грубо нарушив общественный порядок, с участием группы сотрудников мэрии, сотрудников принадлежащих ему и его близким компаний, группы лиц из его ближайшего окружения и ряда жителей общин Мегри и Агарак организовал хулиганские действия и руководил этими действиями.
Согласно полученным доказательствам, 19 лицам предъявлено обвинение по части 3 статьи 258 УК Армении, 10 лицам – по части 1 статьи 258 УК Армении.