Էրդողանը ցավակցություն է հայտնել 1915-ին զոհված հայերի հետնորդներին և հայտարարել Հայաստանի հետ կապերը զարգացնելու պատրաստակամության մասին
24/04/2021 21:20
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ հարգում է 1915 թվականին զոհված հայերի հիշատակը և ցավակցություն հայտնել նրանց հետնորդներին:
«Մենք չպետք է թույլ տանք, որ մոռացվի թուրքերի և հայերի համակեցության մշակույթը, որը բազմապատկվել է հարյուրամյակների ընթացքում և օրինակ համարվել ամբողջ մարդկության համար: Հարգում եմ Առաջին աշխարհամարտի ծանր պայմաններում զոհված Օսմանյան պետության հայերի հիշատակը, ցավակցում եմ նրանց թոռներին», - ասվում է Պոլսո հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանին հղված Էրդողանի ուղերձում:
Նա նշել է, որ 1915-ի իրադարձությունները քաղաքականացնելու և դրանք Անկարայի վրա ճնշման գործիք դարձնելու որոշակի շրջանակների փորձերն օգուտ չեն բերի. նա կոչ է արել զարգացնել կապերը Հայաստանի հետ բարիդրացիության և փոխադարձ հարգանքի սկզբունքների հիման վրա:
«Ղարաբաղյան ճգնաժամի կարգավորումից հետո մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել զարգացնել կապերը Հայաստանի հետ: Այսօր ես կրկին կրկնում եմ այդ կոչը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածները պաշտոնապես ճանաչել է որպես Ցեղասպանություն:

Эрдоган выразил соболезнования потомкам армян, погибших в 1915 году, и заявил о готовности к развитию связей с Арменией
24/04/2021 21:12
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что чтит память армян, погибших в 1915 году, и выразил соболезнования их потомкам.
«Мы не должны допускать забвения культуры сосуществования турок и армян, приумножавшейся на протяжении сотен лет и считавшейся примером для всего человечества. С уважением чту память армян Османского государства, погибших в сложных условиях Первой мировой войны, выражаю соболезнования их внукам», - говорится в послании Эрдогана Константинопольскому армянскому патриарху Сааку Машаляну.
Он отметил, что попытки определенных кругов политизировать события 1915 года и превратить их в орудие давления на Анкару не принесут пользы и призвал к развитию связей с Арменией на основе принципов добрососедства и взаимного уважения.
«После урегулирования карабахского кризиса мы заявили о готовности к развитию связей с Арменией. Сегодня я вновь повторяю этот призыв», - говорится в послании.
Ранее президент США Джо Байден официально признал геноцидом массовые убийства армян в Османской империи.