Գերիների վերադարձն ապահովելու համար Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին:
«2020 թվականը բոլորիս համար դժվար ու մարտահրավերներով լի տարի էր: Սակայն, Հայաստանի համար այն շատ ավելի ծանր էր՝ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված և Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ ու մասնակցությամբ իրականացվող պատերազմի պատճառով:
Չնայած COVID-19 համավարակի պայմաններում գլոբալ հրադադարի պահպանման Ձեր կոչին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շարունակվող բռնությունը դատապարտող հայտարարությանը, չնայած միջազգային հանրության կողմից պատերազմն անհապաղ դադարեցնելու պարբերական կոչերին՝ Ադրբեջանի ռազմական-քաղաքական ղեկավարությունը լայնածավալ և միտումնավոր կերպով թիրախավորում էր քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ կոպտորեն ոտնահարելով մարդու իրավունքներն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը: Այս ամենը հանգեցրեց հազարավոր երիտասարդ կյանքերի կորստի, հազարավորների հաշմանդամության, բնակչության տեղահանման ու հայկական պատմական ու մշակութային ժառանգության ավերման:
Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո հայ զինծառայողներ ու քաղաքացիական անձինք են գերեվարվել և ենթարկվում են խոշտանգումների ու արժանանում անմարդկային վերաբերմունքի Ադրբեջանի կողմից:
Համաձայն հրադադարի մասին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին: Այնուամենայնիվ, չափազանց կարևոր է, որ գերության մեջ գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակումն իրականացվի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքի կիրառմամբ, որն արհամարհվում է Ադրբեջանի կողմից:
Մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ ներկայումս Ադրբեջանը շարունակում է մերժել ու խոչընդոտել պատանդառնված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների վերադարձին:
Հայաստանը բոլոր գերիների շուտափույթ վերադարձի հարցում աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից:
Դիմում եմ Ձեզ և Միավորված ազգերի կազմակերպությանը՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները` ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակումը և անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար», - ասված է նախագահի ուղերձում։

Armenia's President sends letter to UN Secretary General asking to take all measures to ensure the immediate release and safe return of Armenian POWs
The President of the Republic Armen Sarkissian sent a letter to the Secretary General of the United Nations Organization António Guterres.
In particular, the letter says: “The year 2020 has been challenging and difficult for us all. However, for Armenia, 2020 was even more difficult due to the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh on September 27, with the active support and direct participation of Turkey.
Despite your call for a global ceasefire under the conditions of COVID-19 pandemic, and the statement condemning the continuing escalation of violence in the Nagorno-Karabakh conflict zone, despite repeated appeals from the international community to immediately stop the war, Azerbaijan’s military-political leadership massively and deliberately targeted the civilian population and infrastructures, blatantly violating the human rights and international humanitarian right norms. This resulted in the loss of thousands of young lives, thousands of disabled people, displacement of population, and destruction of Armenian cultural and historical heritage.
During the war and after it, Armenian military servicemen and civilians became captives who suffer torture and inhuman mistreatment by Azerbaijan.
In conformity with the the trilateral statement on ceasefire of November 9, 2020, the Republic of Armenia has transferred to Azerbaijan all prisoners of war. However, of utmost importance is the fulfilment of the "all for all" principle on exchange of all prisoners of war and civilians taken captive, which is being disregarded by Azerbaijan.
In a gross violation of human rights and international humanitarian commitments, Azerbaijan currently rejects and hampers the return of civilians and prisoners of war, taken hostage.
Armenia expects support from international partners in the issue of the quickest return of all the captives.
I appeal to you and the United Nations to undertake all necessary measures to ensure immediate release and safe return of prisoners of war in conformity with the international humanitarian law.”