ԵՄ-ն կարող է Հայաստանին ավելի մեծ աջակցություն տրամադրել, եթե պաշտոնական Երևանի կողմից լինի հստակ ձևակերպված ուղերձ. Լիտվայի արտգործնախարար
26/04/2021 13:09
ԵՄ-ն կարող է Հայաստանին ավելի մեծ աջակցություն տրամադրել, եթե պաշտոնական Երևանի կողմից լինի հստակ ձևակերպված ուղերձ, ԱԳՆ-ում Արա Այվազյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Լիտվայի ԱԳ նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսը։
«Մենք այստեղ ենք Հայաստանին օգնելու, աջակցելու համար։ Այսօր էլ պատրաստ ենք բավարարել Հայաստանի կարիքները։ Կցանկանայինք ԵՄ-ից ակնկալել աջակցության ավելի ընդարձակ մեխանիզմներ», - ասաց Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարը։
Նա նշեց, թե իր կարծիքով կարելի է ճանապարհներ գտնել այդ աջակցությունն ընդլայնելու համար՝ թե՛ քաղաքականապես, թե՛ մարդասիրական տեսանկյունից, և թե՛ տնտեսապես։
«Կարծում եմ, որ կարելի է խորացնել համագործակցության այդ գործընթացը, ընդլայնել տրամադրվող աջակցությունը։ Դրա համար հավանաբար անհրաժեշտ է պաշտոնական Երևանի կողմից հստակ ներկայացված ուղերձ։ Այդ դեպքում եվրոպական մայրաքաղաքներում կգտնվեն ավելի շատ բարեկամներ, ովքեր պատրաստ կլինեն ձեզ աջակցել», - ասաց Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսը։

ЕС может предоставить Армении большую поддержку в случае четко сформированного месседжа со стороны официального Еревана – глава МИД Литвы
26/04/2021 14:11
ЕС может предоставить Армении гораздо большую поддержку, если со стороны официального Еревана поступит четко сформированный месседж, заявил сегодня глава МИД Литвы Габриэлюс Ландсбергис на совместной пресс-конференции с и.о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазян в Ереване.
«Мы здесь, чтобы помочь Армении. Мы и сегодня готовы удовлетворить нужды Армении. Хотелось бы ожидать от ЕС более широкие механизмы содействия», - сказал министр иностранных дел Литвы.
Он отметил, что, по его мнению, можно найти пути расширения этого содействия и с политической, и с гуманитарной, и с экономической точек зрения.
«Считаю, что можно углубить этот процесс сотрудничества, расширить предоставляемую помощь. Для этого, вероятно, необходим четкий месседж со стороны официального Еревана. В таком случае в европейских столицах найдется больше друзей, которые готовы посодействовать вам», - сказал Габриэлюс Ландсбергис.