Թուրքիան նույնիսկ դեսպանին ԱՄՆ-ից դեռ հետ չի կանչել. ամերիկացիները կառավարեցին շոկը. Սուրեն Սարգսյան
27/04/2021 11:21
Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը չի կարծում, թե Բայդենի՝ ցեղասպանության ճանաչման արդյունքում Թուրքիան առավել կագրեսիվանա Հայաստանի նկատմամբ: Նա հարց է բարձրացրել՝ Հայաստանն ի՞նչ կապ ունի Բայդենի ճանաչման հետ:
Սարգսյանը Թեմային անդրադարձել է ֆեյսբուքյան էջում:
«Շատ է հնչում այն հարցը, թե արդյո՞ք Բայդենի ճանաչման արդյունքում Թուրքիան առավել կագրեսիվանա Հայաստանի նկատմամբ:
1. Կարծում եմ, որ ոչ: Թուրքիան կարող է ագրեսիվանալ առանց որևէ առիթի: 44 օրյա պատերազմը ձեզ օրինակ: Լիբիան, Սիրիան, Իրաքը, Կիպրոսն ու Հունաստանը ձեզ օրինակ: Այնպես որ որևէ առիթ Թուրքիային պետք չէ հարձակում գործելու համար որևէ պետության դեմ: Ինքն իր հաշվարկն ունի, իր շահերն ունի ու իր մասշտաբային ինքնուրույնությունը:
2. Հետո, Հայաստանն ի՞նչ կապ ունի Բայդենի ճանաչման հետ: Բայդենը խոստացել է իր քաղաքացիներին՝ ամերիկահայերին, իրեն ընտրել են, ինքն էլ խոստումը կատարել է: Հայաստանին չի խոստացել: Այնպես, որ եթե կարող է, թող ԱՄՆ-ի դեմ ագրեսիվանա:
Ի դեպ, եթե նկատեցիք, ամերիկացիները կառավարեցին շոկը: Այսինքն՝ այնպես արեցին, որ որոշումը Թուրքիայի համար շոկային չլինի: Շոկը կարող է անկառավարելի հետևանքներ առաջացնել: Դրա համար երկու շաբաթ առաջ ողջ ամերիկյան մամուլը հեղեղված էր տեղկություններով ճանաչման վերաբերյալ: Ավելին, Բայդենը մեկ օր առաջ զանգեց և տեղեկացրեց Էրդողանին իր որոշման մասին:
Կարծում եմ՝ դրա համար էլ Թուրքիայի արձագանքը շատ կոշտ չէր: Միաժամանակ կոշտ չարձագանքեցին, որ ներքին լսարանի համար չկարևորեն տեղի ունեցածը, այսինքն՝ ճանաչման փաստին անլուրջ վերաբերեն: Նույնիսկ դեսպանին դեռ հետ չեն կանչել, ինչպես ամեն անգամ անում են», - գրել է միջազգայանգետը:

Turkey does not need reason to attack any state: expert on possibility of Turkey’s aggression following Biden’s statement on Armenian Genocide
27/04/2021 11:44
Expert on international affairs Suren Sargsyan does not think that Turkey will become more aggressive toward Armenia following U.S. President Joe Biden’s statement on the Armenian Genocide.
“The question is being raised whether Turkey will become more aggressive toward Armenia after Biden’s recognition of the Armenian Genocide.
1. I think no. Turkey may become aggressive without any reason. The 44-day war is an example of it. Libya, Syria, Iraq, Cyprus and Greece are examples. So, Turkey does not need a reason to attack any state. It has its own calculations, its interests and its large-scale independence.
2. Besides, what does Armenia have to do with Biden’s recognition? Biden promised its citizens – American-Armenians – they elected him and he kept his promise. He did not promise it to Armenia. So, let them [Turkey] become aggressive toward the USA,” Sargsyan wrote on Facebook, drawing the attention on the fact that the Americans managed the shock.
“They did it in a way not to shock Turkey. The shock may create unmanageable consequences. This is why two weeks before the whole American press was flooded with the information about the recognition. Moreover, a day before, Biden called and told Erdogan about his decision,” the expert wrote, agreeing Turkey’s not so tough response with that circumstance.
“At the same time they did not react toughly not to highlight the event for inner audience – to treat the recognition fact not seriously. They did not even recall the ambassador like they usually do,” he wrote.