Թուրքիան նույնիսկ դեսպանին ԱՄՆ-ից դեռ հետ չի կանչել. ամերիկացիները կառավարեցին շոկը. Սուրեն Սարգսյան
27/04/2021 11:21
Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը չի կարծում, թե Բայդենի՝ ցեղասպանության ճանաչման արդյունքում Թուրքիան առավել կագրեսիվանա Հայաստանի նկատմամբ: Նա հարց է բարձրացրել՝ Հայաստանն ի՞նչ կապ ունի Բայդենի ճանաչման հետ:
Սարգսյանը Թեմային անդրադարձել է ֆեյսբուքյան էջում:
«Շատ է հնչում այն հարցը, թե արդյո՞ք Բայդենի ճանաչման արդյունքում Թուրքիան առավել կագրեսիվանա Հայաստանի նկատմամբ:
1. Կարծում եմ, որ ոչ: Թուրքիան կարող է ագրեսիվանալ առանց որևէ առիթի: 44 օրյա պատերազմը ձեզ օրինակ: Լիբիան, Սիրիան, Իրաքը, Կիպրոսն ու Հունաստանը ձեզ օրինակ: Այնպես որ որևէ առիթ Թուրքիային պետք չէ հարձակում գործելու համար որևէ պետության դեմ: Ինքն իր հաշվարկն ունի, իր շահերն ունի ու իր մասշտաբային ինքնուրույնությունը:
2. Հետո, Հայաստանն ի՞նչ կապ ունի Բայդենի ճանաչման հետ: Բայդենը խոստացել է իր քաղաքացիներին՝ ամերիկահայերին, իրեն ընտրել են, ինքն էլ խոստումը կատարել է: Հայաստանին չի խոստացել: Այնպես, որ եթե կարող է, թող ԱՄՆ-ի դեմ ագրեսիվանա:
Ի դեպ, եթե նկատեցիք, ամերիկացիները կառավարեցին շոկը: Այսինքն՝ այնպես արեցին, որ որոշումը Թուրքիայի համար շոկային չլինի: Շոկը կարող է անկառավարելի հետևանքներ առաջացնել: Դրա համար երկու շաբաթ առաջ ողջ ամերիկյան մամուլը հեղեղված էր տեղկություններով ճանաչման վերաբերյալ: Ավելին, Բայդենը մեկ օր առաջ զանգեց և տեղեկացրեց Էրդողանին իր որոշման մասին:
Կարծում եմ՝ դրա համար էլ Թուրքիայի արձագանքը շատ կոշտ չէր: Միաժամանակ կոշտ չարձագանքեցին, որ ներքին լսարանի համար չկարևորեն տեղի ունեցածը, այսինքն՝ ճանաչման փաստին անլուրջ վերաբերեն: Նույնիսկ դեսպանին դեռ հետ չեն կանչել, ինչպես ամեն անգամ անում են», - գրել է միջազգայանգետը:

Турция даже не отозвала посла из США: американцы управляли шоком – Сурен Саркисян
Международник Сурен Саркисян не считает, что Турция станет более агрессивной по отношению к Армении после признания Байденом Геноцида армян. Сурен Саркисян обратился к этой теме на своей странице  в Facebook.
«Часто звучит вопрос о том, станет ли Турция более агрессивной по отношению к Армении после признания Байденом Геноцида армян?
1. Полагаю, что нет. Турция может стать агрессивной и без какого-либо повода. 44-дневная война – вам в пример. Ливия, Сирия, Ирак, Кипр и Греция – вам в пример. Так что, Турции не нужен повод для агрессии против какого-либо государства. У нее свой расчет, свои интересы и своя масштабная самостоятельность.
2. Потом, какое отношение Армения имеет к признанию Байдена? Байден дал обещание своим гражданам, американским армянам, его избрали, а он сдержал свое обещание. Он не давал обещания Армении. Так что, если Турция может, пусть проявляет агрессию к Соединенным Штатам.
Кстати, если вы заметили, американцы управляли шоком. То есть, они сделали так, чтобы решение не было шоковым для Турции. Шок может вызвать неконтролируемые последствия. Вот почему две недели назад вся американская пресса была наводнена сведениями о признании. Более того, Байден за день позвонил и сообщил Эрдогану о своем решении.
Думаю, поэтому реакция Турции была не очень жесткой. В то же время они не отреагировали жестко, чтобы не придать важность случившемуся для внутренней аудитории. То есть отнестись к факту признания несерьезно. Они даже посла еще не отозвали, как делают это каждый раз», - написал международник.