Բրազիլիայի կարգավորիչը թույլ չի տվել «Սպուտնիկ V»-ի ներկրումը երկիր
Բրազիլիայի ազգային սանիտարական տեսչության գործակալությունը (Anvisa) թույլ չի տվել երկիր ներմուծել և օգտագործել COVID-19-ի դեմ ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը: Երկուշաբթի տեղի ունեցած նիստում նման որոշումը հաստատվել է կարգավորող մարմնի խորհրդի բոլոր անդամների կողմից:
Գործակալության ղեկավար Անտոնիու Բարրա Տորեսը նշել է, որ այս որոշումն ընդունվել է այն հիմքի վրա, որ կարգավորիչը «մինչ օրս հասցրել է վերլուծել»:
Ըստ РИА Новости-ի՝ Anvisa-ի տեխնիկական փորձագետները խորհուրդ են տվել մերժել ռուսական այս դեղամիջոցի ներմուծման պահանջը «քանի դեռ չեն տրամադրվել տվյալներ հայտնաբերված թերությունները վերացնելու մասին»:

Бразильский регулятор не разрешил ввоз в страну «Спутника V»
Национальное агентство по санитарному надзору Бразилии (Anvisa) не разрешило ввоз и применение в стране российской вакцины от COVID-19 «Спутник V». Такое решение на заседании, которое прошло в понедельник, 26 апреля, одобрили все члены правления регулятора.
Глава агентства Антониу Барра Торрес отметил, что данное решение было принято на основании того, что регулятору «удалось проанализировать на сегодняшний день».
Как передает РИА «Новости», технические специалисты Anvisa рекомендовали отклонить запрос на импорт этого российского препарата «до тех пор, пока не будут представлены данные для устранения выявленных недостатков».