«Պատերազմում մեղավորներ նշանակելու, ձախողումներն այս կամ այն անձի վրա բարդելու պրոցես է». Անդրանիկ Մակարյանի մեղադրանքը փաստաբանը որակում է անհեթեթ և հիմնազուրկ
27/04/2021 14:40
ՀՀ զինված ուժերի պատրաստության գլխավոր վարչության պետ, ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Անդրանիկ Մակարյանի փաստաբանի համար անհասկանալի է, թե ինչու է ամիսներ առաջ տեղի ունեցած իրադարձության մասին Քննչական կոմիտեն այսօր բարձրաձայնում։
ՀՀ քննչական կոմիտեից Aysor.am-ին այսօր հայտնել էին, որ Անդրանիկ Մակարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376 հոդվածի 3-րդ մասով։
«Եկեք սկսենք այստեղից, թե պետական մարմին հանդիսացող քննչական կոմիտեն ամիսներ առաջ տեղի ունեցած իրադարձության մասին ինչու է հիմա բարձրաձայնում, հիմա ի՞նչ են ուզում քողարկեն այս լուրի տակ։ Ինձ անհասկանալի է, թե ինչու են հիմա այդ մասին խոսում, երբ պարոն գեներալը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ամիսներ առաջ», - Aysor.am-ին ասաց Անդրանիկ Մակարյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։
Փաստաբանն իր պաշտպանյալին առաջադրված մեղադրանքը որակեց անհեթեթ և հիմնազուրկ։
«Անձամբ իմ գնահատմամբ՝ սա պատերազմում մեղավորներ նշանակելու, ձախողումներն այս կամ այն անձի վրա բարդելու պրոցես է», - ասաց նա։
Ամրամ Մակինյանն ընդգծեց՝ քանի որ քրեական գործով նախաքննությունը վերաբերում է նաև ռազմական որոշակի գաղտնիքների, ինքը, ցավոք, չի կարող մանրամասներ ներկայացնել։
«Բայց պարոն գեներալը շատ մանրամասն ներկայացրել է մարտական օպերացիայի հանգամանքներն ու հիմնավորել, որ իր գործողությունները՝ պայմանավորված տվյալ իրավիճակով, եղել են շատ ճիշտ։ Վերնագրեր գրել, հասարակությանը մատուցել ու փորձել ձևավորել տպավորություն, որ չակերտավոր մեղավորներ են հայտնաբերվում, առնվազն անշնորհք վերաբերմունք է մարդու նկատմամբ, ով անցել է երեք պատերազմով, ով մարտական սպա է, ով բանակում ու բանակաշինության գործընթացում շատ մեծ ավանդ ունի։ Սա շատ վտանգավոր գործընթաց է ու ուղղված է ոչ միայն պարոն Մակարյանի, այլև ամբողջ բանակի դեմ, այսինքն՝ ի՞նչ է անում պետական մարմինը՝ կոտրում է ՀՀ զինված ուժերի ողնաշարը՝ մեղավորներ նշանակելով գեներալներին ու վաղը, մյուս օրը մեր սպաներն աչքի առաջ ունենալու են գեներալի մեղադրանքն ու, երբ որ պետք է գործեն արագ ու կտրուկ, իրենց ձեռքը կամ ձայնը դողալու է», - ասաց Անդրանիկ Մակարյանի փաստաբանը։
Ամրամ Մակինյանը նշեց, որ իր պաշտպանյալի հետ վերջին քննչական գործողությունը կատարվել է մոտ մեկ ամիս առաջ։
«Դրա համար եմ ասում ՝ այդ մասին հիմա խոսելն այլ տպավորություն է ստեղծում», - ավելացրեց նա։
Նշենք՝ Անդրանիկ Մակարյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին։
ՔՕ 376 հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է՝ անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ. սույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մասով նախատեսված արարքները, եթե դրանք կատարվել են ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում, պատժվում են ազատազրկմամբ՝ չորսից ութ տարի ժամկետով:

Это процесс назначения виновных в войне, перекладывания провалов на того или иного человека – адвокат Андраника Макаряна считает обвинение абсурдным и безосновательным
27/04/2021 15:54
Адвокат заместителя начальника Генштаба ВС Армении, начальника управления боевой подготовки Андраника Макаряна не может понять, почему Следственный комитет заговорил сегодня о событии, которое произошло несколько месяцев назад.
Как сообщил Aysor.am пресс-секретарь Следственного комитета Армении Вардан Тадевосян, Макаряну предъявлено обвинение по ч.3 ст.376 УК Армении – халатное   отношение начальника или должностного лица к службе, причинившее существенный вред, совершенное во время военного положения, войны или в боевой обстановке.
«Давайте начнем с того, почему государственный орган – Следственный комитет – сегодня говорит о событии, которое произошло несколько месяцев назад. Что они хотят сейчас скрыть под этой новостью. Мне непонятно, почему об этом говорят сейчас, когда господин генерал привлечен в статусе обвиняемого месяцы назад», - заявил корреспонденту Aysor.am адвокат Андраника Макаряна Амрам Макинян.
Адвокат назвал выдвинутое против его подзащитного обвинение абсурдным и безосновательным.
«Лично по моей оценке, это процесс назначения виновных в войне, перекладывания провалов на того или иного человека», - сказал он.
Амрам Макинян подчеркнул, что поскольку следствие по уголовному делу касается также некоторых военных тайн, он, к сожалению, не может представить подробности.
«Но господин генерал очень подробно представил обстоятельства операции и обосновал, что его действия, обусловленные данной ситуацией, были очень правильными. Писать заглавия, представлять обществу и пытаться сформировать впечатление, как минимум, неподобающее отношение к человеку, который прошел через три войны, является боевым офицером и внес большой вклад в формирование армии. Это очень опасный процесс и он направлен не только против господина Макаряна, но и всей армии, то есть, что делает государственный орган – разбивает хребет Вооруженных сил Армении, назначая виновных. Обвинение против генерала завтра или послезавтра будет перед глазами офицеров, и когда нужно будет действовать быстро и резко, их рука или голос дрогнут», - сказал адвокат Андраника Макаряна.
Амрам Макинян отметил, что последнее следственное мероприятие с его подзащитным было проведено примерно месяц назад.