«Իրավական վակխանալիա». Սահմանադրագետը պնդում է՝ ՍԴ-ն պետք է մեկնաբանի՝ Նիկոլ Փաշինյանն իրավունք ունի՞ շարունակել կատարել վարչապետի պարտականությունները
Հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու որոշումը կյանքի կոչելու համար կիրակի օրը Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական տվեց։ Նա, սակայն, հայտարարեց, թե այս ընթացքում կշարունակի կատարել ՀՀ վարչապետի պարտականությունները՝ օրենսդրությամբ ու սահմանադրությամբ նախատեսված ամբողջ ծավալով։
Սահմանադրության համապատասխան դրույթները, որոնք վերաբերում են վարչապետի հրաժարականի գործընթացին, մասնագիտական դաշտում տարակարծության տեղիք են տվել։
Սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը կարծում է՝ ճիշտ կլիներ այս իրավիճակը հաշվի առնելով՝ համապատասխան մարմինները, որոնք ունեն նման հնարավորություն ու լիազորություն, դիմեն Սահմանադրական դատարան՝ հարցին մեկնաբանություն տալու նպատակով։
«Միակ մարմինը, որ այս հարցին կարող է վերջնական ամփոփ մեկնաբնություն տալ, դա ՍԴ-ն է», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Մելոյանի խոսքով՝ Սահմանադրության տառացի մեկնաբանությունից բխում է, որ հնարավորություն ստանում է հրաժարականի պարագայում շարունակել պաշտոնավարել որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար, բայց մասնագետների մի մասն էլ գտնում է, որ հրաժարականը պետք է հիմք հանդիսանա, որ վարչապետը դադարեցնի լիազորությունը, որովհետև հրաժարականի պայմաններում անձամբ նա է ներկայացնում հրաժարական, ինչի արդյունքում լիազորությունները պետք է դադարեցվեն, բայց կառավարությունը պետք է շարունակի պաշտոնավարել։
«Ամեն դեպքում, եթե Նիկոլ Փաշինյանին հղում կատարենք, երեք տարի առաջ ինքը հանդես եկավ հայտարարությամբ, թե իրենց իրավաբանները վերլուծություն են կատարել ու այդ պահին հրաժարական ներկայացրած Սերժ Սարգսյանը իրավունք չունի հրաժարականի պարագայում հանդես գալ որպես վարչապետի պաշտոնակատար։ Նույնիսկ նա պնդեց, որ կառավարությունը ևս պետք է դադարեցնի լիազորությունները», - ասաց Մելոյանը։
Սահմանդրագետը պնդեց՝ հաշվի առնելով այն իրավական վակխանալիան, որ այս իշխող ուժի ձեռամբ է ստեղծվել, երբ սևը սպիտակի վրա հստակ գրված նորմերն են քաղաքական նպատակահարմարություններից ելնելով խեղաթյուրվում, այս պարագայում, ինքն առաջարկում է առաջնորդվել հենց Նիկոլ Փաշինյանի ու իր իրավաբանների հայտնի վերլուծությամբ։
«Հետևաբար, ինքը պետք է այլևս չշարունակի որպես վարչապետ հանդես գալ, անգամ, գործադիր իշխանությունը պետք է դադարեցնի լիազորությունները», - ասաց նա։
Գոհար Մելոյանը նշեց, որ Քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածը համանուն հանցագործության հատկանիշներ պարունակող արարքների համար նախատեսում է հոդված՝ իշխանություն պահելը, մասնավորապես, ՀՀ նախագահի, վարչապետի, նախարարների լիազորությունների ավարտից հետո այդ լիազորությունների իրականացումը շարունակելը նախատեսում է սանկցիաներ։
«Պետք է ընդգծել, որ այս իշխող ուժի ձեռամբ մեր պետությունը թե քաղաքական ճգնաժամային իրավիճակում է, թե իրավական, թե բարոյական, որովհետև բացահայտ կերպով, լկտիաբար ամենահիմնարար իրավական սկզբունքներն են ոտնահարվել այս երեք տարիների ընթացքում, ուստի, այս պարագայում ես կարծում եմ՝ պետք է կոնկրետ մասնագիտացված կառույցի եզրահանգմանը ապավինենք», - հավելեց սահմանադրագետը։
Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ մասի` վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 3-ին` ժամը 12:00-ին իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում:

«Правовая вакханалия» – специалист по конституционному праву утверждает, что КС должен прокомментировать, имеет ли право Никол Пашинян продолжать исполнять обязанности премьера
27/04/2021 13:04
Премьер-министр Никол Пашинян в воскресенье, 25 апреля, подал в отставку для проведения внеочередных парламентских выборов 20 июня. Однако он заявил, что в этот период продолжит исполнять обязанности премьер-министра во всем предусмотренном законодательством и Конституцией объеме.
Соответствующие положения Конституции, касающиеся отставки премьер-министра, стали поводом разногласий в профессиональном сообществе.
Специалист по конституционному праву Гоар Мелоян считает, что в создавшейся ситуации было бы правильно, чтобы соответствующие органы, обладающие такой возможностью и полномочием, обратились в Конституционный суд для предоставления комментария по этому вопросу.
«Конституционный суд – единственный орган, который может дать окончательный комментарий по этому вопросу», - заявила она в беседе с корреспондентом  Aysor.am.
По словам Гоар Мелоян, из комментария Конституции буквально вытекает, что в случае отставки есть возможность продолжать деятельность в качестве временно исполняющего обязанности, однако часть специалистов считает, что отставка должна стать основанием, чтобы премьер-министр прекратил свои полномочия. Поскольку он лично подает в отставку, его полномочия должны быть прекращены, но правительство должно продолжать свою деятельность.
«Во всех случаях, если мы сошлемся на Никола Пашиняна, то три года назад он выступил с заявлением о том, что их юристы провели анализ и подавший в тот момент в отставку Серж Саргсян не имеет права оставаться исполняющим обязанности премьер-министра. Он даже утверждал, что правительство также должно прекратить свои полномочия», - сказала Гоар Мелоян.
Специалист по конституционному праву подчеркнула, что учитывая правовую вакханалию, которая создана благодаря правящей силе, когда написанные черным по белому нормы искажаются исходя из политической целесообразности, она предлагает руководствоваться именно проведенным Николом Пашиняном и его командой анализом.
«Следовательно, он больше не должен выступать как премьер-министр, даже исполнительная власть должна прекратить полномочия», - сказала она.
Гоар Мелоян отметила, что в статье 300 Уголовного кодекса Армении предусмотрены признаки аналогичных деяний – насильственное удержание власти. В частности, после окончания полномочий президента Армении, премьер-министра, министров за продолжение исполнения этих полномочий предусматриваются санкции.
«Следует подчеркнуть, что благодаря этой власти наше государство оказалось в как  политическом, так и правовом и нравственном кризисе, поскольку в течение последних трех лет они открыто, нагло попирали самые основные правовые принципы. Посему считаю, что в данном случае мы должны возлагать надежду на заключение конкретной специализированной структуры», - сказала Гоар Мелоян.
Согласно части 3 статьи 140 конституционного закона «Регламент Национального Собрания»,  вопрос избрания премьер-министра будет обсуждаться в парламенте 3 мая, в 12:00 на созываемом в силу права специальном заседании Национального Собрания.