«Հրապարակ». Իշխանությունները լրջորեն աշխատում են երրորդ բևեռի ձևավորման ուղղությամբ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Կառավարության աղբյուրներից տեղեկացանք, որ անցած հինգշաբթի Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է գործարար Ռուբեն Վարդանյանին, թե ինչ են քննարկել, պարզ չէ։ Սակայն հանդիպման փաստն ինքնին ուշագրավ է։ Նոյեմբերի 9-ից հետո Վարդանյանը հանդես եկավ քննադատական ուղերձով, նա անուղղակի, բայց համաձայն էր գործարարներ Սամվել Կարապետյանի և Մոնարխի՝ Սերգեյ Համբարձումյանի դիրքորոշմանը, որոնք պահանջում էին Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը։ Իսկ հիմա կան լուրեր, որ չի պատրաստվում Նիկոլ Փաշինյանի դեմ բացահայտ դուրս գալ։ Ավելին՝ խոսվում է, որ առաջիկա արտահերթ ընտրություններին չի բացառվում, որ հայտարարությամբ հանդես գա՝ ի աջակցություն «Երրորդ ուժի» ղեկավար Արտակ Թովմասյանի (Դվինի Արտակի)։
Ի դեպ, իշխանությունները լրջորեն աշխատում են երրորդ բևեռի ձևավորման ուղղությամբ, որպեսզի իրենց և նախկիններին մերժող զանգվածը գնա իրենց ցանկալի ուղղությամբ, իսկ ընտրություններից հետո այդ ուժի հետ կմիանան և կառավարություն կձևավորեն։ Իսկ Դվինի Արտակի քաղաքական կարճատև գործունեությունը և հայտարարությունները տեղավորվում են այդ դերի շրջանակում։
Նշենք, որ այլընտրանքային բևեռ դառնալու ծրագրեր շատերն ունեն, այդ թվում նաև Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ իր ՀԱԿ-ով։ Երեկ տեղեկացանք, որ ՀԱԿ համագումարը մեկ շաբաթով հետաձգվել է, մայիսի 1-ի փոխարեն կանցկացնեն 7-ին։ Տեր-Պետրոսյանի ուժը հավասարապես կքննադատի և՛ Նիկոլ Փաշինյանին, և՛ Ռոբերտ Քոչարյանին»։

«Грапарак»: Власти серьезно работают над формированием третьего полюса
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на источники в правительстве, что в прошлый четверг Никол Пашинян принял бизнесмена Рубена Варданяна. Пока неясно, что они обсуждали, однако один только факт встречи сам по себе примечателен.
«После 9 ноября Рубен Варданян выступил с критическим посланием, хотя и косвенно, но выразил согласие с позицией бизнесменов Самвела Карапетяна и Сергея Амбарцумяна (Монарха), которые требовали отставки Никола Пашиняна. Однако сейчас муссируются сведения о том, что он не собирается выступать открыто против Никола Пашиняна. Более того, согласно разговорам, не исключается, что на предстоящих выборах он выступит с заявлением в поддержку руководителя «Третьей силы» Артака Товмасяна (владелец гостиницы «Двин»).
Кстати, власти серьезно работают над формированием третьего полюса, чтобы направить в желательном для них направлении электорат, который отвергает их и прежних, а после выборов объединиться с этой силой и сформировать правительство. А кратковременная политическая деятельность и заявления Артака Товмасяна полностью укладываются в рамки этой роли.
Отметим, что у многих есть программа стать альтернативным полюсом, в том числе у Левона Тер-Петросяна с АНК. Вчера нам сообщили, что съезд АНК отложен на неделю и вместо 1 мая состоится 7 числа. Возглавляемая Тер-Петросяном политическая сила будет критиковать в равной степени как Никола Пашиняна, так и Роберта Кочаряна», - пишет газета.