Ռոսատոմը ներկայացնում է «Ատոմը մարդկանց համար» գլոբալ լուսավորչական արշավը
Մարդկության լուսավոր ապագայի գրավականը էներգիայի հուսալի «կանաչ» աղբյուրն է, ինչպիսին ատոմային էներգետիկան է։
Ժամանակակից միջուկային տեխնոլոգիաները մարդկանց տալիս են ավելին, քան պարզապես մաքուր էլեկտրաէներգիա։ Խաղաղ ատոմը համընդհանուր գործիք է, որն անհրաժեշտ է ներկայի և ապագայի ամենահրատապ խնդիրների լուծման համար: ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելն անհնար է առանց ատոմային տեխնոլոգիաների։ Սակայն, ցավոք, շատերի համար խաղաղ ատոմը շարունակում է մնալ գեներացիայի լրացուցիչ աղբյուր։
Ստեղծված իրավիճակը շտկելու համար Ռոսատոմը հայտարարում է «Ատոմը մարդկանց համար» բացառիկ լուսավորչական նախաձեռնության մեկնարկը։ Հետևողականորեն հավատարիմ մարդակենտրոն փիլիսոփայությանը, Ռոսատոմը մարդուն դարձնում է խաղաղ ատոմի մասին բանավեճի առանցքային դերակատար։ «Ատոմը մարդկանց համար» -ը պատմությունների եզակի հավաքածու է, որտեղ մարդիկ աշխարհի տարբեր անկյուններից պատմում են, թե ինչպես են ատոմային տեխնոլոգիաներն օգնում իրականացնել իրենց երազանքները։
Ապրիլի 30-ին տեղի կունենա նախագծի մեկնարկը նվիրված` «Ինչու են մարդկությանը հարկավոր ատոմային տեխնոլոգիաներ» միջոցառումը։ Շնորհանդեսի վարողը աշխարհահռչակ փորձագետ, կլիմայի և էներգետիկայի հարցերով խորհրդատվության 15 տարվա փորձով Կիրստի Գոգանն է։ Միջոցառմանը ելույթ կունենան Ռոսատոմի և համաշխարհային միջուկային ասոցիացիայի ղեկավարները, փորձագետ-բնապահպանները և «Ատոմը մարդկանց համար» նախագծի հերոսները:
Բանախոսները կներկայացնեն իրենց կարծիքները ատոմային տեխնոլոգիաների սոցիալական, տնտեսական ու բնապահպանական առավելությունների մասին ։ Քննարկման ընթացքում կներկայացվեն նաև անձնական պատմություններ այն մասին, թե ինչպես է խաղաղ ատոմը վերափոխում կյանքը ։
«Ատոմը մարդկանց համար» նախագծի շնորհանդեսը տեղի կունենա ապրիլի 30-ին Մոսկվայի ժամանակով 15:00-ին` atomsforhumanity.com կայքում։

Росатом презентует глобальную просветительскую кампанию «Атом для людей»
Залог светлого будущего всего человечества – это надежный «зеленый» источник энергии, такой как атомная энергетика. Современные ядерные технологии дают людям гораздо больше, чем просто чистую электроэнергию. Мирный атом является универсальным инструментом, необходимым для решения самых насущных проблем настоящего и будущего. Достижение Целей устойчивого развития ООН невозможно без атомных технологий. Однако, к сожалению, для многих мирный атом по-прежнему остается всего лишь еще одним источником генерации.
Для того, чтобы исправить сложившуюся ситуацию Росатом запускает уникальную просветительскую инициативу «Атом для людей». Последовательно придерживаясь человекоцентричной философии, Росатом делает обычного человека ключевым игроком дебатов о роли мирного атома. «Атом для людей» — это уникальная коллекция историй, в которых люди со всего мира рассказывают о том, как атомные технологии помогают исполнять мечты.
30 апреля состоится мероприятие «Почему человечеству нужны атомные технологии», посвященное запуску проекта. Ведущей презентации будет Кирсти Гоган, всемирно известный эксперт, с 15-летним опытом консультирования по вопросам климата и энергетики. На мероприятии выступят руководители Росатома и Всемирной ядерной ассоциации, эксперты-экологи и герои проекта «Атом для людей».
Выступающие поделятся своими мнениями о социальных, экономических и экологических преимуществах атомных технологий. В ходе обсуждения также будут представлены личные истории о том, как мирный атом преображает жизни.
Презентация проекта «Атом для людей» состоится 30 апреля в 15:00 по московскому времени на сайте atomsforhumanity.com.