«Պատերազմում պարտվելը դառը բան է». Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է՝ այն, ինչ կատարվեց, պլանավորած պարտություն էր
29/04/2021 13:21
Իր աջակիցների հետ հանդիպմանը Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է՝ պատերազմի պատասխանները ստանալու են հունիսի 21-ից հետո։
«Մենք պետք է հասկանանք՝ Գլխավոր շտաբի գեներալների հայտարարության տակ էլ ինչ կա, որովհետև երբ կարդում ես այդ հայտարարությունը, զգում ես, որ բոլորը լիքը ասելիք ունեն», - ասել է նա։
Այն, ինչ կատարվել է, Քոչարյանը պնդել է՝ պլանավորած պարտություն էր։
Նա ասել է, թե Հայաստանը պետք է իր հնարավոր բոլոր դիվանագիտական կապերն օգտագործի գերիների վերադարձի հարցով Ադրբեջանի վրա ճնշումը մեծացնելու համար։
ՀՀ երկրոդ նախագահը ենթադրում է, որ գերիներին Ադրբեջանը պահում է ինչ-որ ակնկալիքով, որ դրա դիմաց ինչ-որ բան են ստանալու։
«Կարող է դա լինել հյուսիսի հետ կապված, Սյունիքով միջանցք ստանալու հարցը կարող է լինի, Ղարաբաղում Կարմիր Շուկա-Շուշի ճանապարհի կառուցման հարցը կարող է լինել, նաև Ղարաբաղում Պաշտպանության բանակի կարգավիճակի հարցը կարող է լինել», - ասել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ չպետք է թույլ տալ, որ գերիների հարցը տարածքային կամ այլ կարգի լուծումների առարկա դառնա։
«Ծանր հարց է, չափազանց ծանր հարց է», - ընդգծել է երկրոդ նախագահը։
Նա ասել է, թե պետք է բանակցային ճանապարհով փորձել լուծել Շուշիի ու Հադրութի հարցը։
«Ընդհանրապես, պատերազմում պարտվելը դառը բան է և եթե ուզում ես նման կարգի հարցերի առջև չկանգնես, պետք է չպարտվես, պետք է անել ամեն ինչ նոր պատերազմի մեջ չմտնելու համար, սա է խնդիրը», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։

Роберт Кочарян считает поражение Армении в войне спланированным
Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил на встрече со своими сторонниками, что ответы на вопросы о 44-дневной войне будут получены после 21 июня.
«Мы должны понять, что еще скрывается под заявлением генералов Генерального штаба, потому что когда читаешь это заявление, чувствуешь, что у всех есть много чего сказать», - отметил он.
Роберт Кочарян утверждает, что все, что произошло, – спланированное поражение.
Он сказал, что Армения должна использовать все свои дипломатические связи, чтобы усилить давление на Азербайджан по вопросу возвращения пленных.
Второй президент Армении предполагает, что Азербайджан удерживает пленных, питая какие-то ожидания получить что-то взамен.
«Это может быть связано с севером, может быть вопрос предоставления коридора через Сюник, может быть вопрос строительства дороги Кармир Шука – Шуши в Карабахе, а также вопрос статуса Армии обороны Карабаха», - сказал Роберт Кочарян.
По его словам, нельзя позволять, чтобы вопрос пленных стал предметом торга для решения территориальных или других вопросов.
«Это тяжелый вопрос, чрезвычайно тяжелый», - подчеркнул второй президент.
Он также отметил, что нужно попробовать решить вопрос Шуши и Гадрута путем переговоров.
«Вообще, поражение в войне – горькая вещь и если не хочешь встать перед подобными вопросами, нужно не проигрывать, нужно делать все, чтобы не вступить в войну, задача в этом», - сказал Роберт Кочарян.
Второй президент Армении отметил, что в корне всех существующих в Армении проблем лежит кризис управления.