Ադրբեջանական կողմից 8-10 անձ խախտել են շփման գիծը, իրենց հետ բերելով խողովակներ, հավանաբար՝ հենակետ ջուր հասցնելու նպատակով. ՊՆ
29/04/2021 19:11
Ապրիլի 28-ին, ժամը 11.40-ի սահմաններում, ՀՀ պետական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում, N զորամասի պահպանության տեղամասում, ադրբեջանական Ալիբեյլի բնակավայրի կողմից խախտելով շփման գիծը, քաղաքացիական հագուստով 8-10 անձ անցել են միջդիրքային տարածք, իրենց հետ բերելով 30-40մ երկարությամբ խողովակներ, հավանաբար՝ նշված տարածքից մոտակա ադրբեջանական հենակետ ջուր հասցնելու նպատակով:
ՀՀ պածտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ նկատելով ՀՀ ԶՈՒ առաջապահ դիրքերի զինծառայողներին, քաղաքացիական հագուստով անձինք շտապ հեռացել են դեպի Ալիբեյլի բնակավայր՝ թողնելով խողովակները միջդիրքային տարածքում:
ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողները ցուցաբերել են զսպվածություն և չեն ենթարկվել սադրանքների: Հակառակորդի աշխատանքները դադարեցվել են:
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել: ՀՀ զինված ուժերի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները վերահսկում են սահմանային իրավիճակը սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով և կատարում առաջադրված խնդիրները:

С азербайджанской стороны 8-10 человек нарушили линию соприкосновения с Арменией
28 апреля, около 11:40, на северо-западном участке государственной границы Республики Армения, на участке обороны N-ской воинской части, со стороны азербайджанского населенного пункта Алибейли, нарушив линию соприкосновения, 8-10 человек в гражданской одежде перешли межпозиционную территорию, неся с собой трубы длиной в 30-40 метров. Скорее всего, чтобы провести с указанной территории воду до ближайшего азербайджанского опорного пункта.
Министерство обороны Армении сообщает, что заметив военнослужащих передовых частей, лица в гражданской одежде быстро ушли в населенный пункт Алибейли, оставив трубы на межпозиционной территории.
Военнослужащие ВС Армении проявили сдержанность и не поддались провокации. Работы противника прекращены.
Согласно полученным из СНБ данным, приграничных инцидентов на участке Воротан –Давид Бек межгосударственной трасы Горис – Капан, находящейся в зоне ответственности пограничных войск СНБ, не зафиксировано. Подразделения пограничных войск Вооруженных сил Армении и СНБ контролируют ситуацию по всей протяженности пограничной зоны и выполняют поставленные задачи.