Իսրայելը սուգ է հայտարարել տոնի ժամանակ մարդկանց մահվան կապակցությամբ
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն կիրակին հայտարարել է սգո ազգային օր Մերոնում տեղի ունեցած ողբերգությունից հետո, որտեղ հրմշտոցի ժամանակ 150 մարդ վիրավորվել էր , 44-ը՝ զոհվել:
«Մերոնի աղետն Իսրայելի Պետությանը պատուհասած ամենալուրջ աղետներից մեկն է: Ես խնդրում եմ կիրակին հայտարարել սգո ազգային օր», - ասվում է Նեթանյահուի տեսաուղերձում:
Հրեական Լագ Բա-Օմար տոնը Մերոն լեռան վրա, որտեղ գտնվում է Ռաբբի Շիմոն Բար Յոհայի գերեզմանը, առաջին զանգվածային միջոցառումն էր Իսրայելում՝ կորոնավիրուսի սահմանափակումների վերացումից ի վեր: Ոստիկանությունը հայտնել է, որ միջոցառմանը մասնակցում է մինչև 100 հազար մարդ:

В Израиле объявили траур из-за гибели людей на празднике
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху объявил воскресенье национальным днем траура после трагедии на Мероне, где в давке пострадали 150 человек, 44 погибли.
«Катастрофа на Мероне – одна из наиболее тяжких катастроф, постигших Государство Израиль. Я прошу воскресенье провозгласить национальным днем траура», - заявил Нетаньяху в видеообращении.
Празднование еврейского праздника Лаг Ба-Омер на горе Мерон, где находится могила рабби Шимона Бар-Йохая, стало первым массовым мероприятием в Израиле после отмены ограничений по коронавирусу. Полиция сообщала, что в мероприятии участвуют до 100 тысяч человек.