Ապագա խորհրդարանում «Քոչարյան» դաշինքը կլինի ամենամեծ ազդեցիկ ուժը. Ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետ
30/04/2021 13:28
Ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետ Արմեն Բադալյանի գնահատմամբ՝ հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, մեծ հավանականությամբ, տեղի կունենան։
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Բադալյանն ասաց, որ ընտրությունների անցկացման համար կա թե՛ ներքին, թե արտաքին քաղաքական պահանջ։
«Վարչապետը հրաժարական տվեց, ընտրությունների անցկացմանը նպաստող ամբողջ իրավական փաթեթն ընդունվեց։ Բացի այդ, կա նաև արտաքին քաղաքական խորհուրդ իշխանություններին՝ գնալ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների, որովհետև 2020 թվականին տեղի ունեցած պատերազմից հետո պետք է իմանալ՝ ի վերջո այս իշխանությունը լիազորվա՞ծ է հասարակության կողմից ինչ-որ գործողություններ իրականացնել, թե՝ ոչ։ Արտաքին քաղաքական խաղացողներին անհրաժեշտ է իմանալ, թե Հայաստանում քաղաքական ինչ իշխանություն է ձևավորվում և ում հետ կարելի է բանակցել», - ասաց քաղտեխնոլոգը։
Նա նշեց, թե «Հայրենիքի փրկության շարժմանը» հաջողվեց իշխող քաղաքական ուժին ստիպել գնալ արտահերթ ընտրությունների։
Ինչ վերաբերում է արդեն ուրվագծվող ընտրական դաշինքներին, Բադալյանն ասաց, թե այս պահի դրությամբ կարելի է ասել, որ «Քոչարյան» դաշինքը կլինի խորհրդարանում.
«Ամեն ինչ կախված կլինի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի քարոզարշավի արդյունավետությունից. եթե արդյունավետ անցկացնի, ապա խորհրդարանում նա կլինի ամենամեծ ազդեցիկ ուժը։ Բավականին լավ ներկայացված կլինի «Հայրենիք-ՀՀԿ» դաշինքը, որովհետև մինչև Հանրապետականին միանալը ենթադրում էինք, որ «Հայրենիք» կուսակցությունը սահմանում էր խորհրդարանում անցողիկ շեմը, իսկ ՀՀԿ-ին միանալուց հետո հասկանալի է, որ «Հայրենիքը» արդեն 5 տոկոսանոց շեմը հաղթահարում է և նույնպես նկատելի ազդեցություն կունենա ԱԺ-ում։ Հանրապետականն իր ողջ ռեսուրսի մի զգալի մասն այդ կուսակցության օգտին է աշխատեցնելու։ Իհարկե՛, հանրապետականների մի մասն էլ կաշխատի «Քոչարյան» դաշինքի օգտին, որի մաս, ըստ լուրերի, կկազմեն «Դաշնակցությունը» և «Վերածնվող Հայաստանը»»։
Ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետի գնահատմամբ՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նույնպես տեղ կունենա ապագա խորհրդարանում.
«Դժվարանում եմ ասել, թե ինչ տեղ կունենա, բայց կարծում եմ կլինի՝ և ոչ քիչ»։
Խորհրդարանում, Բադալյանի խոսքով, տեղ կունենա նաև վարչապետի կողմից ղեկավարվող քաղաքական ուժը։
«Այո՛ վարչապետն անձամբ ունի իր ընտրազանգվածը։ Նա մեծամասնություն չի ունենա, եթե մյուսներն արդյունավետ ընտրարշավ իրականացնեն։ Արևմտամետ ընտրազանգվածի մի մասն իր ձայնը կտա վարչապետին, իսկ մնացած մասը՝ փոքր ուժերին։ Վարչապետը Հայաստանում որոշակի ընտրազանգվածի համար ցանկալի կերպար է, պարզապես դրան կգումարվի նաև սորոսականների ձայների մի մասը», - ասաց Բադալյանը:
Այս պահի դրությամբ, Բադալյանի խոսքով, կարելի է ասել, որ առնվազն 4 ուժ ներկայացված կլինի ապագա խորհրդարանում. «Քոչարյան» դաշինք, «Հայրենիք» դաշինք, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կամ վարչապետի ներկայացրած ուժը։
Ինչ վերաբերում է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը, Բադալյանն ասաց, թե այս տարիների ընթացքում ԼՀԿ-ն ցույց տվեց, որ չի պատրաստվում ներկայացնել իր ընտրողների շահերը.
«Դրա համար կա՛մ կհայտնվի խորհրդարանում, կա՛մ՝ ոչ։ Եթե հայտնվի էլ՝ շատ զրոյական մակարդակով։ Ինչ վերաբերում է ԼՀԿ առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանի արտահայտություններին, թե իրենք հավակնում են լինել ապագա իշխանությունը, ապա հումորի ժանրը պետք է թողնենք՝ կատակասերները քննարկեն»։
50+1 տոկոս ձայն, Բադալյանի գնահատմամբ, որևէ քաղաքական ուժի չի հաջողվի հավաքել։
Քաղաքագետի խոսքով՝ հունիսի 20-ի ընտրությունները դե յուրե խորհրդարանական են, բայց դե ֆակտո դա վարչապետի ընտրություն է։
«Եվ ընդամենը երկու հոգի է գնում վարչապետի պաշտոնի համար պայքարելու՝ գործող վարչապետը, որ ամեն ինչ անում է, որպեսզի դառնա վարչապետ, և երկրորդ նախագահը», - ասաց Բադալյանը:
Ինչ վերաբերում է հասարակության տրամադրություններին, Արմեն Բադալյանն ասաց.
«Հասարակությունն այսօր չուներ այնքան պոտենցիալ, որ Նիկոլ Փաշինյանին տապալեր, բայց հասարակությունը միշտ ունի այնքան պոտենցիալ, որ ընտրությունների օրը գնա և քվեարկի։ Քարոզարշավը շատ բան կարող է փոխել»։

Kocharyan bloc to be most influential in parliament if electoral campaign is organized right – expert
30/04/2021 13:56
Expert in election technologies Armen Badalyan believes the snap parliamentary elections will more probably take place on June 20.
Speaking to Aysor.am Badalyan said that there is both domestic and external political demand for them.
“The prime minister resigned, the whole legal package promoting the conduction of elections has been adopted. Besides, there is also an external political advice to the authorities to conduct snap elections because after 2020 war it is necessary to learn whether these authorities are authorized by the society to implement any actions or not. The foreign political players need to know what political power is being formed in Armenia and with who they can negotiate,” the political technologist said.
He said the Homeland Salvation Movement managed to make the ruling force head to snap elections.
As to already outlining electoral blocs, Badalyan said as of the moment he can say that “Kocharyan” alliance will be represented in the parliament.
“Everything will depend on the efficiency of the campaign of the second president Robert Kocharyan. If he conducts it effectively he will be the most influential force in the parliament. Homeland-RPA bloc will be well represented too, because before joining we believed that Homeland party will pass the threshold while after joining the RPA they will have 5% which too will mean noticeable influence in the NA. Of course, part of republicans will work to the benefit of “Kocharyan” bloc which, according to circulated information, will be formed by ARF-D and Reviving Armenia parties,” he said.
The expert said Prosperous Armenia Party will too have seats in the future parliament.
“It is hard to say. But I think not a few,” Badalyan stressed, adding that the force headed by the current PM will also be represented in the parliament.
“The prime minister personally has his electorate. He will not have the majority if the rest conduct effective election campaign,” he said.
The expert said as of the moment it is clear that at least 4 forces will be represented in the future parliament – Kocharyan bloc, Homeland bloc, PAP and Civil Contract or the force represented by the PM.
Referring to the Bright Armenia party, Badalyan said during these years the party showed that it is not going to present the interests of its voters.
“This is why it will either appear in the parliament or it will not. If it does, it will be on a zero level,” he said.