Դատավոր Արման Հովհաննիսյանը նայում ու ժպտում է, նա չունի ոչ մեկիս պաշտպանության կարիքը. դուք մտածեք՝ ձեզ ո՞վ է պաշտպանելու, ո՞վ է դատելու. Փաստաբան
01/05/2021 13:02
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյան որոշել է կարգապահական վարույթ հարուցել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նկատմամբ։ Կարգապահական վարույթի համար պատճառ է դարձել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի՝ ՀՀ արդարադատության նախարարին ներկայացված զեկուցագիրը՝ կապված «Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանի՝ «Աշոտ Երկաթի» գործով ԱԱԾ-ի կողմից ներկայացված՝ Մինասյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը մերժելու որոշման հետ։
Աշոտ Մինասյանի փաստաբան Միհրան Պողոսյանն արձագանքել է դեպքին։
«Դավթյանը, Բադասյանը ու իրանց խելքին մի խմբակ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ են տենչում։
Քանի որ խոսքը վերաբերում է իմ ու Արամ Վարդևանյանի պաշտպանյալ Աշոտ Մինասյանի գործին, կարճ անդրադառնամ փաստերին։
Աշոտ Մինասյանին մեղադրանք է առաջադրված իշխանությունը յուրացնելու փորձի, քաղաքական գործչի սպանությունը նախապատրաստելու և խմբով ապօրինի զենք պահելու համար։
Թե մեղադրանք առաջադրելուց, թե դատական նիստի ժամանակ ոչ քննիչ(ներ)ը և ոչ էլ դատախազը չկարողացան պարզաբանել
- ի՞նչ ասել է իշխանության յուրացում,
- ո՞ր իշխանությունն էր յուրացվում,
- արդյո՞ք կոլեգիալ մարմնի մեկ անդամի փոփոխությունը կոլեգիալ մարմնի իշխանության յուրացում է,
- ո՞վ կամ ովքե՞ր էին Աշոտ երկաթի հետ ապօրինի զենք պահողները,
- ի՞նչպես էին փոխկապակցված այս բոլոր ենթադրյալ արարքները միմյանց հետ։
- Ի՞նչ առնչություն ուներ Աշոտ Երկաթը այս բոլոր արարքների հետ։
Դատական նիստի ժամանակ չստանալով այս բոլոր հարցերի պատասխանները պարոն Հովհաննիսյանը կայացրել է օբյեկտիվ որոշում` մերժելով քննիչի միջնորդությունը Աշոտ Մինասյանին կալանավորելու մասին։
Իսկ հիմա ամենահետաքրքիրը,
Պարոն Հովհաննիսյանի որոշումից դժգոհ մնացած որոշ դինոզավրերի դարի իրավաբանության գուրուներ, սկսեցին օրինական ուժի մեջ գտնվող դատական ակտը քննարկել ամեն պատեհ և անպատեհ առիթով` ընդհուպ մինչև Ազգային Ժողովի ամբիոնից։
Տպավորություն էր ստեղծվում, որ այդ չորս վերջույթ ունեցող արարածների կյանքի նպատակն է դարձել սույն դատական ակտի համար ի դեմս Արման Հովհաննիսյանի «վրեժ» լուծել ողջ դատական համակարգից, սակայն «վրեժի» միակ շարժառիթը Նիկոլի քիմքին հաճոյանալն էր։
Չ՜ի լինելու, այ ոչինչներ, Հայաստանում կայացող դատական համակարգը այլևս փաստ է, ինչքան էլ փորձեք քանդել նաև այն։
Իսկ դատավոր Արման Հովհաննիսյանը հիմա նայում ու ժպտում է, նա չունի ոչ մեկիս պաշտպանության կարիքը, նա արդարադատություն է իրականացնում, իսկ դուք մտածեք, թե ձեզ ո՞վ է պաշտպանելու, ո՞վ է դատելու...

Судья Арман Ованнисян смотрит и улыбается, он не нуждается ни в чьей помощи: подумайте о том, кто будет вас защищать и судить – адвокат
01/05/2021 14:45
Министр юстиции Армении Рустам Бадасян решил возбудить дисциплинарное производство в отношении судьи суда общей юрисдикции Еревана Армана Ованнисяна. Причиной дисциплинарного производства стал доклад генерального прокурора Артура Давтяна министру юстиции в связи с решением отклонить представленное СНБ в рамках дела командира отряда «Сисакан» Ашота Минасяна ходатайство об аресте Минасяна.
Адвокат Ашота Минасяна Мигран Погоосян обратился к этому вопросу.
«Давтян, Бадасян и группа таких же жаждут дисциплинарного производства в отношении судьи Армана Ованнисяна.
Поскольку речь касается дела нашего с Арамом Вардеваняном подзащитного Ашота Минасяна, то обращусь кратко к фактам.
Ашоту Минасяну предъявлено обвинение в попытки узурпации власти, подготовке убийства политического деятеля и хранении незаконного оружия с группой лиц.
Как при выдвижении обвинения, так и во время судебного заседания, ни следователь (следователи) ни прокурор не смогли разъяснить:
- Что значит узурпация власти?
- Какая власть узурпируется?
- Является ли изменение одного члена коллегиального органа узурпацией власти коллегиального органа?
- Кто хранил вместе с Ашотом Еркатом незаконное оружие?
- Как взаимосвязаны все предполагаемые деяния друг с другом?
- Какое отношение имеет Ашот Еркат ко всем этим действиям?
Не получив во время судебного заседания ответы на все эти вопросы, господин Ованнисян принял объективное решение, отклонив ходатайство об аресте Ашота Минасяна.
А сейчас самое интересное.
Оставшиеся недовольными решением господина Ованнисяна некоторые гуру юриспруденции эры динозавров начали обсуждать вступивший в силу судебный акт по каждому уместному и неуместному поводу, вплоть до заявлений с трибуны Национального Собрания.
Создается впечатление, что целью этих существ с четырьмя конечностями стало «сведение счетов» за этот судебный акт со всей судебной системой в лице Армана Ованнисяна, однако единственный мотив этой «мести» – угодить Николу Пашиняну.
Не удастся, ничтожества! Становление судебной системы в Армении отныне является фактом, как бы вы ни пытались разрушить ее.
А судья Арман Ованнисян сейчас смотрит и улыбается, он не нуждается ни в чьей помощи, он осуществляет правосудие, а вы подумайте о том, кто вас будет защищать, кто судить…
Вы подумайте о том, что без ваших кресел с вами никто не будет здороваться…», - отметил Мигран Погосян.