Նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ Ստեփանակերտի՝ ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ անցնելու մասին կետը բացակայում էր. Արցախի ԱԺ նախագահ
03/05/2021 10:31
Նոյեմբերի 10-ի չարաբաստիկ հայտարարության մեջ Ստեփանակերտի՝ ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ անցնելու մասին կետը բացակայում էր, հայտարարել է Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և մարդու իրավունքների ինստիտուտի ղեկավարի հայտարարությանը, թե «հունիսից Ստեփանակերտն անցնելու է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ»:
Թովմասյանն ընդգծել է, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ենթակայության տակ չի կարող լինել։
«Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և մարդու իրավունքների ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովի՝ թվիթերյան էջում կատարած գրառումների շարքն ադրբեջանական իշխանությունների հերթական սադրիչ գործելաոճի արտահայտությունն է։
2020թ նոյեմբերի 10-ի չարաբաստիկ հայտարարության մեջ Ստեփանակերտի՝ ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ անցնելու մասին կետը բացակայում էր։
Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը ռուս խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի բանակն են։
Արցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ենթակայության տակ չի կարող լինել։ Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո մենք վերականգնելու ենք Արցախի ազատությունն ու անկախությունը նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդները ևս գիտակցում են, որ անվտանգության ապահովմանը զուգահեռ Արցախի ժողովրդի համար հրատապ է Արցախի կարգավիճակի հարցը։ Անվտանգություն և հստակ կարգավիճակ․ սրանցից մեկի բացակայության դեպքում Արցախը հայաթափվելու է։
Լիահույս ենք, որ մենք քաղաքակիրթ աշխարհի մի մասնիկն ենք և, որպես անկախ պետություն, պատրաստակամ ենք փոխշահավետ համագործակցության պայմանագրեր կնքելու ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև բոլոր խաղաղասեր երկրների հետ։
Խաղաղ բանակցային գործընթացի այլընտրանքը պատերազմն է։ Մենք առաջարկում ենք արժանապատիվ խաղաղության օրակարգ», - նշել է Արցախի ԱԺ նախագահը։

В злополучном заявлении от 10 ноября нет пункта о переходе Степанакерта под контроль азербайджанской армии – Товмасян
03/05/2021 10:36
Спикер парламента Нагорного Карабаха Артур Товмасян отреагировал на заявление главы института демократии и прав человека Азербайджана Ахмеда Шехидова о том, что «с июня Степанакерт перейдет под контроль ВС Азербайджана».
«Серия нашумевших комментариев руководителя института демократии и прав человека Азербайджана является очередным провокационным поведением азербайджанских властей.
В злополучном заявлении от 10 ноября 2020 года нет пункта о переходе Степанакерта под контроль азербайджанской армии.
Сегодня гарантом безопасности народа Арцаха являются армия Арцаха и российские миротворческие силы.
Арцах в составе Азербайджана не может находиться ни под каким-либо подчинением.
Мы убеждены, что под эгидой Минской группы ОБСЕ мы восстановим свободу и независимость Арцаха в границах бывшей НКАО.
Лидеры стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ также осознают, что наряду с обеспечением безопасности народа Арцаха актуален и вопрос статуса Арцаха. Безопасность и определение статуса. В случае отсутствия одного из них армяне из Арцаха будут изгнаны.
Мы надеемся, что являемся частью цивилизованного мира и, как независимое государство, готовы заключить договоры о взаимовыгодном сотрудничестве не только со странами региона, но и со всеми миролюбивыми странами.
Альтернативой мирному переговорному процессу является война. Мы предлагаем повестку достойного мира».