Դատարանը կիրառել է Սահմանադրությանը հակասող նորմ, պետք է դիմի ՍԴ. Մարտի 1-ի գործով մեղադրող դատախազ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել է Մարտի 1-ի գործով Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի 1-ին մասով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և քրեական գործի վարույթի մասը կարճելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, այս մասին լրագրողներին ասաց Մարտի 1-ի գործով մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը։
«Կիրառելի նորմը Սահմանադրությանը չի համապատասխանում, ու դատարանը պետք է դիմի Սահմանադրական դատարան, մենք արձանագրել ենք, որ դատարանը կիրառել է Սահմանադրությանը հակասող նորմ, հակափաստարկներ ենք ներկայացրել», - ասաց Բաղդասարյանը։
Նա նշեց, որ ՍԴ որոշումը դատարանի համար առաջացնում է պարտավորություն քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, բայց հենց այդ պարտավորությունը առաջացնող նորմերի սահմանադրականության հետ կապված էլ խնդիր են տեսել, դրա համար միջնորդել են, որ դիմի Սահմանադրական դատարան։
Դատախազն ընդգծեց՝ իր գործողությունները որևէ մեկով թելադրված չէ։
«Գլխավոր դատախազի կողմից ՍԴ ներկայացված դիմումն ու դատարանում հնչեցված մտքերը դատախազության մտքերն են, որևէ մեկը չի կարող որևէ միջամտություն ցույց տալ, իրավական բավականին լուրջ հարց կա», - ասաց Բաղդասարյանը։
Ըստ մեղադրող կողմի՝ դատարանը չի անդրադարձել, թե քրեական դատավարության ո՞ր նորմերին հղում կատարելով դադարեցրեց քրեական հետապնդումը Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ:

Суд применил противоречащую Конституции норму и должен обратиться в КС – прокурор по делу 1 марта
Генеральная прокуратура Армении обжаловала решение суда первой инстанции о прекращении уголовного преследования по ч.1 ст.300.1 Уголовного кодекса Армении в отношении Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворкяна и прекращении производства по уголовному делу, заявил в беседе с журналистами прокурор по делу 1 марта Геворк Багдасарян.
«Применяемая норма не соответствует Конституции и суд должен обратиться в Конституционный суд, мы зафиксировали, что суд применил противоречащую Конституции норму, представили контраргументы», - сказал прокурор.
Он отметил, что решение Конституционного суда формирует для суда обязательство прекратить уголовное преследование, однако они видят проблему именно с конституционностью норм, устанавливающих такое обязательство, поэтому ходатайствовали, чтобы суд обратился в Конституционный суд.
Прокурор подчеркнул, что его действия никем не продиктованы.
«Представленное генеральным прокурором заявление в КС и озвученные в суде мысли – это мысли прокуратуры, кто-либо не может вмешаться, есть довольно серьезный правовой вопрос», - сказал Геворк Багдасарян.
Напомним, суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян принял решение о прекращении уголовного преследование по статье 300.1 УК Армении против Роберта Кочаряна и других бывших высокопоставленных должностных лиц.
Статья 300.1 Уголовного кодекса Армении признана противоречащей статьям 78 и 79 Конституции Республики Армения и недействительной