ԵԽ պատգամավորները դիմել են ԵԽ ու Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահներին՝ հարկադրելու Ադրբեջանին ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները դիմել են Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահին ու Եվրոպական խորհրդի նախագահին՝ Ադրբեջանին հարկադրելու ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին: ԱԺ-ում այդ մասին տեղեկացրեց իմքայլական պատգամավոր Արման Եղոյանը՝ հայտնելով.
«Պատգամավորները նշել են՝ խոսքն այն 72 անձանց մասին է, որոնց գերեվարման փաստն Ադրբեջանն ընդունում է, այն 112 անձանց մասին է, որոնց վերաբերալ Ադրբեջանը չի տրամադրում որևէ տեղեկություն, և այն 61 անձանց մասին է, որոնց գերեվարման փաստը, թեև Ադրբեջանը հերքում է, սակայն առկա են հակառակն ապացուցող փաստեր»:
Նրանք նաև ընդգծել են, որ թեև Ադբեջանը ռազմագերների մի մասին փորձում է ներկայացնել որպես ահաբեկիչներ, որոնք, իբր թե, խախտել են հրադադարի ռեժիմը, այդուհանդերձ, ապացուցող որևէ փաստ չի ներկայացվել:

Европейские парламентарии обратились к главам Еврокомиссии и Европейского совета с призывом принудить Азербайджан освободить армянских военнопленных
04/05/2021 17:25
Депутаты Европейского парламента обратились к председателю Европейской комиссии и президенту Европейского совета с призывом принудить Азербайджан освободить армянских военнопленных. Об этом сообщил сегодня в парламенте депутат правящей фракции «Мой шаг» Арман Егоян.
«Парламентарии отметили, что речь касается 72 лиц, факт пленения которых Азербайджан принял. А также тех 112 лиц, о которых Азербайджан не предоставляет информацию, и 61 лица, факт пленения которых хотя Азербайджан и отрицает, однако есть факты, доказывающие противоположное», - сказал Арман Егоян.
Они также подчеркнули, что несмотря на то, что Азербайджан пытается представить часть пленных как террористов, которые якобы нарушили режим прекращения огня, тем не менее, не представил какого-то факта в доказательство этого.